VLetenky

Srbsko s Ryanair od 6 EUR

Uvac
Kľukaté meandre rieky Uvac na úplnom juhu Srbska (foto: MihailoR/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Spoznať prírodné, historické, kultúrne a technické bohatstvo balkánskeho Srbska (i počas “predĺženého víkendu”) máte šancu v rámci ponuky spoločnosti Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do srbského mesta Niš kúpite za 6 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve v priebehu decembra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky (za 6 EUR) nech bude napr. odlet z Bratislavy (BTS) dňa 3. decembra (pondelok) s návratom z Nišu (INI) dňa 10. decembra 2018 (pondelok).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky (za 8 EUR) môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 7. decembra (piatok) s návratom z Nišu (INI) dňa 10. decembra 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Niš za 6 EUR (03.12.-10.12.2018 / pondelok – pondelok)
Bratislava – Niš za 8 EUR (07.12.-10.12.2018 / piatok – pondelok)

BTS-INI
Bratislava, Slovensko – Niš, Srbsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Srbsko

Niš a okolie

Štvrťmiliónový historický Niš (tretie najľudnatejšie sídlo Srbska), nájdete pri rieke Nišava v juhovýchodnom Srbsku (asi 200 km od Belehradu). V širšom okolí (cca do vzdialenosti 200 km) ležia aj hranice Rumunska, Bulharska, Macedónska, Kosova či Čiernej Hory – takže samotný Niš môže byť vhodným východiskovým bodom i na absolvovanie malého okruhu po Balkáne.

Mysteriózna kultúra Vinča

I v okolí Nišu (ako aj po celom Srbsku) sa nachádzajú mnohé fragmenty vysoko rozvinutej pravekej (neolitickej) kultúry Vinča (cca 5700 až 4500 rokov p.n.l.) s vlastným skriptom (akousi ranou či prvotnou formou prapísma), ktorú niektorí autori považujú za najstarší civilizačný okruh v celej Európe (a istí bádatelia dokonca za prakolísku európskej civilizácie).

Niečo pre priaznivcov histórie aj milovníkov hôr

Z historických špecialít v samotnom Niši stojí za návštevu majestátna pevnosť Niška tvrđava (datovaná do začiatku 18. storočia), situovaná na pravom brehu rieky Nišavy a zaraďujúca sa k najzachovanejším opevneniam v tejto časti Balkánu. Priamo nad mestom sa vypína masív Suva Planina, ktorému dominuje vrchol Trem (1810 m) s priaznivými podmienkami pre pešiu turistiku.

Belehrad

Rušný 1,2-miliónový Belehrad, hlavné mesto Srbska, Vás čaká pri ústí rieky Sávy do Dunaja. Nenechajte si ujsť hlavne monumentálne stavby, kde v minulosti sídlili srbskí panovníci – nádherný Starý kráľovský palác, famózny Biely palác či magický Nový palác. Za návštevu stoja určite aj prekrásne pravoslávne chrámy, početné umelecké galérie a pozoruhodné múzeá.

Po stopách Teslu

K výnimočne lákavým belehradským pozoruhodnostiam patrí najmä múzeum venované nadčasovej práci pána menom Nikola Tesla, jedného z najslávnejších srbských rodákov a najväčších svetových fyzikov vôbec. V podstate celý Belehrad so širokým okolím z výšky si máte príležitosť vychutnať “ako na dlani” z vyhliadkovej veže vypínajúcej sa na neďalekej hore Avala (511 m).

0