VLetenky

Srbsko s Ryanair od 4 EUR

Golubac
Železné vráta, pevnosť Golubac na brehu Dunaja (foto: Denis Barthel/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Uvidieť prírodné, historické, kultúrne a technické bohatstvo balkánskeho Srbska máte príležitosť (i v rámci “predĺženého víkendu”) vďaka ponuke leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do srbského mesta Niš kúpite za 4 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine v obmedzenom množstve počas decembra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 7. decembra (piatok) s návratom z Nišu (INI) dňa 10. decembra 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Niš za 4 EUR (07.12.-10.12.2018)

BTS-INI
Bratislava, Slovensko – Niš, Srbsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Srbsko

Niš a okolie

Štvrťmiliónový historický Niš (tretie najľudnatejšie srbské sídlo), nájdete pri rieke Nišava v juhovýchodnom Srbsku (asi 200 km od Belehradu). V širšom okolí (cca do vzdialenosti 200 km) ležia i hranice Rumunska, Bulharska, Macedónska, Kosova či Čiernej Hory – takže samotný Niš môže byť výhodným východiskovým bodom aj na absolvovanie malého okruhu po Balkáne.

Mysteriózna kultúra Vinča

Aj v okolí Nišu (ako i po celom Srbsku) sa nachádzajú mnohé fragmenty vysoko rozvinutej pravekej (neolitickej) kultúry Vinča (cca 5700 až 4500 rokov p.n.l.) s vlastným skriptom (akousi ranou či prvotnou formou prapísma), ktorú niektorí autori pokladajú za najstarší civilizačný okruh v celej Európe (a určití bádatelia dokonca za prakolísku európskej civilizácie).

Niečo pre fanúšikov histórie i milovníkov hôr

Z historických špecialít v samotnom Niši stojí za návštevu impozantná pevnosť Niška tvrđava (datovaná do začiatku 18. storočia), položená na pravom brehu rieky Nišavy a radiaca sa k najzachovanejším opevneniam v tejto partii Balkánu. Priamo nad mestom sa vypína masív Suva Planina, ktorému dominuje vrchol Trem (1810 m) s priaznivými podmienkami pre pešiu turistiku.

Belehrad

Pulzujúci 1,2-miliónový Belehrad, hlavné mesto Srbska, Vás očakáva pri ústí rieky Sávy do Dunaja. Nenechajte si ujsť najmä monumentálne stavby, kde v minulosti sídlili srbskí panovníci – prekrásny Starý kráľovský palác, znamenitý Biely palác či dramatický Nový palác. Za návštevu stoja istotne i nádherné pravoslávne chrámy, početné umelecké galérie a pozoruhodné múzeá.

Po stopách Teslu

K mimoriadne pútavým belehradským špecialitám patrí hlavne múzeum venované nadčasovej práci pána menom Nikola Tesla, jedného z najslávnejších srbských rodákov a najväčších svetových fyzikov vôbec. Prakticky celý Belehrad so širokým okolím z výšky si máte šamcu vychutnať “ako na dlani” z vyhliadkovej veže vypínajúcej sa na neďalekej hore Avala (511 m).

0