VLetenky

Srbsko s Ryanair od 10 EUR

Uvac Menader
Kľukaté meandre rieky Uvac na úplnom juhu Srbska (foto: Srdjan Stojiljkovic/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoznať temperamentné balkánske Srbsko (aj v priebehu Vianoc a Nového roku) máte príležitosť s leteckou spoločnosťou Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do srbského mesta Niš sa predávajú za 10 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete predovšetkým v čase od začiatku novembra 2016 do konca januára 2017 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie letenky do Srbska nech poslúži z Bratislavy (BTS) dňa 4. novembra (piatok) s návratom z Nišu (INI) dňa 7. novembra 2016 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Niš za 10 EUR (04.11.-07.11.2016)

Srbsko

Niš a okolie

Štvrťmiliónový historický Niš (tretie najľudnatejšie srbské mesto), nájdete pri rieke Nišava v juhovýchodnom Srbsku (asi 200 km od Belehradu). V širšom okolí (cca do vzdialenosti 200 km) ležia aj hranice Rumunska, Bulharska, Macedónska, Kosova či Čiernej Hory – takže samotný Niš môže byť vhodným východiskovým bodom i na absolvovanie malého okruhu po Balkáne.

Mysteriózna kultúra Vinča

I v okolí Nišu (ako aj po celom Srbsku) sa nachádzajú mnohé fragmenty vysoko rozvinutej pravekej (neolitickej) kultúry Vinča (cca 5700 až 4500 rokov p.n.l.) s vlastným skriptom (akousi ranou či prvotnou formou prapísma), ktorú niektorí autori považujú za najstarší civilizačný okruh v celej Európe (a istí bádatelia dokonca za prakolísku európskej civilizácie).

Niečo pre priaznivcov histórie i milovníkov hôr

Z historických špecialít v samotnom Niši stojí za návštevu majestátna pevnosť Niška tvrđava (datovaná do začiatku 18. storočia), situovaná na pravom brehu rieky Nišavy a zaraďujúca sa k najzachovanejším opevneniam v tejto časti Balkánu. Priamo nad mestom sa vypína impozantný horský masív Suva Planina, ktorému dominuje vrchol Trem (1810 m) s dobrými podmienkami (nielen) pre pešiu turistiku.

Belehrad

Rušný 1,2-miliónový Belehrad, hlavné mesto Srbska, Vás čaká pri ústí rieky Sávy do Dunaja. Nenechajte si ujsť hlavne monumentálne stavby, kde v minulosti sídlili srbskí panovníci – nádherný Starý kráľovský palác, famózny Biely palác či magický Nový palác. Za návštevu stoja určite aj nádherné pravoslávne chrámy, početné umelecké galérie a pozoruhodné múzeá.

Po stopách Teslu

K výnimočne lákavým belehradským pozoruhodnostiam sa radí hlavne múzeum venované nadčasovej práci pána menom Nikola Tesla, jedného z najslávnejších srbských rodákov a najväčších svetových fyzikov vôbec. V podstate celý Belehrad so širokým okolím z výšky si máte výbornú možnosť vychutnať “ako na dlani” z vyhliadkovej veže vypínajúcej sa na neďalekej hore Avala (511 m).

0