VLetenky

Špicbergy s Norwegian Air Shuttle od 248 EUR

Svalbard
Okolie najsevernejšieho letiska planéty s pravidelnou dopravou (foto: sian_meades/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ pred teplom uprednostňujete skôr trošku chladnejšie podnebie, možno Vás poteší lákavá pozvánka škandinávskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle na objavenie mysterióznej krásy polárnych Špicbergov (Svalbard) nielen počas obdobia letných prázdnin (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky na arktické súostrovie Špicbergy (do Longyearbyen) sú v predaji za 248 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v čase od júna do októbra 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Špicbergy môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 23. augusta s návratom z nórskeho Longyearbyen (LYR) dňa 29. augusta 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Longyerbyen (Špicbergy) za 248 EUR (23.08.-29.08.2016)

Svalbard

Vskutku pozoruhodný hlavný letecký prístav v špicbergskom sídle Longyearbyen pod názvom Svalbard Airport alebo v nórskom jazyku Svalbard lufthavn (LYR/ENSB) má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou komerčnou osobnou dopravou. Znamenité “Svalbard Airport” Vás čaká necelých 1000 km od Severného pólu a pýši sa zemepisnou šírkou 78°14′46″N.

Najsevernejšie trvalo obývané miesto planéty

Famózny drsný Svalbard, považovaný prakticky za najsevernejšiu časť európskeho kontinentu, nájdete približne na polceste medzi “pevninskou” Európu a Severným pólom. Geograficky toto nórske súostrovie pozostáva z troch hlavných ostrovov – Špicbergy, Nordaustlandet a Edgeøya. Takisto ho možno pokladať za najsevernejšie trvale obývané miesto planéty, čomu toto fascinujúce súostrovie vďačí najmä výraznému vplyvu relatívne teplého Golfského prúdu.

Pútavá základňa expedícií na Severný pól

Špicbergy zásluhou svojej pomerne výhodnej polohy a celkovo priaznivej (leteckej) dostupnosti obyčajne bývajú najčastejším štartovacím miestom pozemných výprav na Severný pól. Vzhľadom na obmedzenejšie možnosti ubytovania na Svalbarde (resp. na samotných Špicbergoch) sa odporúčajú organizačné záležitosti tohto charakteru riešiť v dostatočnom časovom predstihu.

0