VLetenky

Špicbergy s Norwegian Air Shuttle od 193 EUR

Svalbard
Najsevernejšia pošta na svete (78°55′30″N) v Ny-Ålesund (foto: Gary Bembridge/Flickr/CC BY 2.0)

Ak pred teplom uprednostňujete skôr trošku chladnejšie podnebie, možno Vás poteší pozvánka škandinávskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle na polárne Špicbery (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na arktické súostrovie Špicbergy (do Longyearbyen) sa predávajú za 193 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve počas apríla 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Špicbergy nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 17. apríla s návratom z nórskeho Longyearbyen (LYR) dňa 24. apríla 2018.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Longyerbyen (Špicbergy) za 193 EUR (17.04.-24.04.2018)

BUD-LYR
Budapešť – Longyerbean / Špicbergy (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Svalbard

Vskutku pozoruhodný (hlavný) letecký prístav v špicbergskom sídle Longyearbyen s názvom Svalbard Airport alebo v nórskom jazyku Svalbard lufthavn (LYR/ENSB) má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou komerčnou osobnou dopravou. Famózne “Svalbard Airport” Vás očakáva necelých 1000 km od Severného pólu a pýši sa zemepisnou šírkou 78°14′46″N.

Najsevernejšie trvalo obývané miesto zemegule

Znamenitý drsný Svalbard, pokladaný v podstate za najsevernejšiu partiu európskeho kontinente, nájdete zhruba na polceste medzi pevninskou Európu a Severným pólom. Geograficky sa toto nórske súostrovie skladá z troch hlavných ostrovov – Špicbergy, Nordaustlandet a Edgeøya. Takisto ho možno považovať za najsevernejšie trvale obývané miesto planéty, čomu toto fantastické súostrovie vďačí najmä výraznému vplyvu relatívne teplého Golfského prúdu.

Pútavá základňa expedícií na Severný pól

Špicbergy vďaka svojej pomerne výhodnej polohe a celkovo priaznivej (leteckej) dostupnosti zvyčajne bývajú najčastejším štartovacím miestom pozemných výprav na Severný pól. Vzhľadom na obmedzenejšie možnosti ubytovania na Svalbarde (resp. na samotných Špicbergoch) sa odporúča organizačnými záležitosťami tohto charakteru zaoberať v dostatočnom časovom predstihu.

0