VLetenky

Špicbergy s Norwegian Air Shuttle od 190 EUR

Svalbard
Najsevernejšia pošta sveta v Ny-Ålesund (foto: Andrew Shiva/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Pokiaľ pred teplom uprednostňujete skôr trochu chladnejšie podnebie, možno Vás poteší lákavá pozvánka škandinávskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle na polárne Špicbery (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na arktické súostrovie Špicbergy (do Longyearbyen) sú v predaji za 190 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas marca a októbra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Špicbergy môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 4. októbra (štvrtok) s návratom z nórskeho Longyearbyen (LYR) dňa 8. októbra 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Praha – Longyerbyen (Špicbergy) za 190 EUR (04.10.-08.10.2018)

Svalbard

Vskutku pozoruhodný hlavný letecký prístav v špicbergskom sídle Longyearbyen pod názvom Svalbard Airport alebo v nórskom jazyku Svalbard lufthavn (LYR/ENSB) má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou komerčnou osobnou dopravou. Znamenité “Svalbard Airport” Vás čaká necelých 1000 km od Severného pólu a pýši sa zemepisnou šírkou 78°14′46″N.

Najsevernejšie trvalo obývané miesto planéty

Famózny drsný Svalbard, považovaný prakticky za najsevernejšiu časť európskeho svetadielu, nájdete približne na polceste medzi pevninskou Európu a Severným pólom. Geograficky toto nórske súostrovie pozostáva z troch hlavných ostrovov – Špicbergy, Nordaustlandet a Edgeøya. Taktiež sa dá pokladať za najsevernejšie trvale obývané miesto zemegule, čomu toto fascinujúce súostrovie vďačí hlavne výraznému vplyvu pomerne teplého Golfského prúdu.

Pútavá základňa expedícií na Severný pól

Špicbergy zásluhou svojej relatívne výhodnej polohe a celkovo priaznivej (leteckej) dostupnosti obyčajne bývajú najčastejším štartovacím miestom pozemných výprav na Severný pól. Vzhľadom na obmedzenejšie možnosti ubytovania na Svalbarde (resp. na samotných Špicbergoch) sa odporúča organizačnými záležitosťami tohto charakteru zaoberať vo väčšom časovom predstihu.

0