VLetenky

Špicbergy s Norwegian Air Shuttle od 172 EUR

Svalbard
Najsevernejšia pošta na svete v Ny-Ålesund (78°55′30″N) (foto: Harvey Barrison/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Ak pred teplom uprednostňujete skôr trochu chladnejšie podnebie, možno Vás poteší pútavá pozvánka škandinávskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle na polárne Špicbery (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na arktické súostrovie Špicbergy (do Longyearbyen) sa predávajú za 172 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v priebehu septembra a októbra 2017 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Špicbergy môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 7. septembra s návratom z nórskeho Longyearbyen (LYR) dňa 13. septembra 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Longyerbyen (Špicbergy) za 172 EUR (07.09.-13.09.2017)
Praha – Longyerbyen (Špicbergy) za 181 EUR (rezervácia v AJ)

Svalbard

Vskutku pozoruhodný hlavný letecký prístav v špicbergskom sídle Longyearbyen s názvom Svalbard Airport alebo v nórskom jazyku Svalbard lufthavn (LYR/ENSB) má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou komerčnou osobnou dopravou. Famózne “Svalbard Airport” Vás očakáva necelých 1000 km od Severného pólu a pýši sa zemepisnou šírkou 78°14′46″N.

Najsevernejšie trvalo obývané miesto zemegule

Znamenitý drsný Svalbard, pokladaný v podstate za najsevernejšiu partiu európskeho svetadielu, nájdete zhruba na polceste medzi “kontinentálnou” Európu a Severným pólom. Geograficky sa toto nórske súostrovie skladá z troch hlavných ostrovov – Špicbergy, Nordaustlandet a Edgeøya. Taktiež ho možno považovať za najsevernejšie trvale obývané miesto planéty, čomu toto fantastické súostrovie vďačí hlavne výraznému vplyvu relatívne teplého Golfského prúdu.

Lákavá základňa expedícií na Severný pól

Špicbergy vďaka svojej relatívne výhodnej polohe a celkovo priaznivej (leteckej) dostupnosti zvyčajne bývajú najčastejším štartovacím miestom pozemných výprav na Severný pól. Vzhľadom na obmedzenejšie možnosti ubytovania na Svalbarde (resp. na samotných Špicbergoch) sa odporúča organizačnými záležitosťami tohto charakteru zaoberať v dostatočnom časovom predstihu.

0