VLetenky

Špicbergy s Norwegian Air Shuttle od 113 EUR

Svalbard
Magdalenefjorden na západe Špicbergov (foto: Ian Watson/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Pokiaľ sa zaraďujete k milovníkom Arktídy a zimy v tej skutočnej podobe, máte šancu využiť pozvánku škandinávskej leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle na odhalenie tajomnej krásy drsného nórskeho polárneho súostrovia s názvom Špicbergy (Svalbard).

Spiatočné letenky na Špicbergy sú v predaji za 998 NOK (alebo v prepočte cca 113 EUR) s odletom z nórskeho hlavného mesta Oslo. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve s odletmi v priebehu decembra 2014/januára 2015 a návratmi počas januára/februára 2015 (s výnimkou odletov v období “zimných sviatkov”).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Špicbergy nech poslúži odlet z nórskej metropoly Oslo (OSL) dňa 26. januára s návratom z Longyearbyen (LYR) dňa 30. januára 2015.

Rezervácia letenky:
Oslo – Longyerbyen (Špicbergy) za 998 NOK (26.01.-30.01.2015)

Letecký prískok do Nórska

Letecký prískok do Osla relatívne najekonomickejšie zrealizujete s ultra nízkonákladovkami Wizz Air a Ryanair. Wizz Air obsluhuje lety z poľských Katovíc na letisko Oslo-Sandefjord (TRF). Ryanair prevádzkuje spojenia na linke z Krakova do leteckého prístavu Oslo-Rygge (RYG).

Priamo na najväčší nórsky medzinárodný vzdušný prístav Oslo-Gardermoen (OSL) doputujete za vcelku rozumný peniaz (na škandinávske pomery) aj so samotnou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle, ktorá sem prevádzkuje lety z Budapešti, z Krakova, z Prahy a z Viedne.

Svalbard

Veľmi pozoruhodný hlavný letecký prístav v špicbergskom sídle Longyearbyen pod názvom Svalbard Airport alebo v nórskom jazyku Svalbard lufthavn (LYR/ENSB) má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou komerčnou osobnou dopravou. Znamenité “Svalbard Airport” Vás čaká necelých 1000 km od Severného pólu a pýši sa zemepisnou šírkou 78°14′46″N.

Najsevernejšie trvalo obývané miesto planéty

Famózny drsný Svalbard, považovaný prakticky za najsevernejšiu časť európskeho kontinentu, nájdete približne na polceste medzi pevninskou Európu a Severným pólom. Geograficky toto nórske súostrovie pozostáva z troch hlavných ostrovov – Špicbergy, Nordaustlandet a Edgeøya. Takisto ho možno pokladať za najsevernejšie trvale obývané miesto planéty, čomu toto fascinujúce súostrovie vďačí najmä výraznému vplyvu pomerne teplého Golfského prúdu.

Pútavá základňa expedícií na Severný pól

Špicbergy zásluhou svojej pomerne výhodnej polohy a celkovo priaznivej (leteckej) dostupnosti obyčajne bývajú najčastejším štartovacím miestom pozemných výprav na Severný pól. Vzhľadom na obmedzenejšie možnosti ubytovania na Svalbarde (resp. na samotných Špicbergoch) sa odporúča organizačnými záležitosťami tohto charakteru zaoberať v dostatočnom časovom predstihu.

0