VLetenky

Škótsko s Wizz Air od 43 EUR

Dunnottar
Jeden z najobľúbenejších škótskych zámkov Dunnottar Castle (foto: miquitos/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Príjemný výlet do mimoriadne fotogenického Škótska (počas chladnejšieho obdobia) možno podniknúť pod taktovkou leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z poľských Katovíc).

Spiatočné letenky do škótskeho veľkomesta Glasgow sú v predaji za 178 PLN (alebo v prepočte cca 43 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska v Pyrzowiciach. Uvedená cena platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 93 PLN (asi 22 EUR). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve najmä počas februára/marca 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Škótska nech bude napr. odlet z Katovíc (KTW) dňa 18. februára (streda) s návratom z Glasgowa (GLA) dňa 22. februára 2015 (nedeľa).

Rezervácia leteniek:
Katovice – Glasgow za 178 PLN bez WDC / 93 PLN s WDC (18.02.-22.02.2015)

Škótsko

Neskutočne pôvabná oblasť Highlands

Najkúzelnejšou oblasťou Škótska bude nepochybne Highlands s najvyšším vrchom Veľkej Británie, magickým masívom Ben Nevis (1344 m). Vo “Vysočine” Vás čakajú nielen famózne horské jazerá – ako celkom pohodové Loch Lomond (v relatívne neveľkej vzdialenosti od najľudnatejšieho škótskeho sídla Glasgow) či o čosi slávnejšie Loch Ness (pri Inverness). Skúste docestovať až na najsevernejšiu lokalitu “pevninskej” Veľkej Británie s názvom John o’Groats.

Východná partia Škótska

Pôsobivý polmiliónový Edinburgh, hlavné (i keď nie najľudnatejšie mesto) Škótska, sa môže popýšiť prekrásnym stredovekým hradom. Mimochodom, na škótskom území Vás očakáva ďalších šestnásť vcelku zachovaných pevností a zámkov. V žiadnom prípade nevynechajte čarovný Dunnottar Castle, položený približne 20 km na juh od pozoruhodného Aberdeenu.

Hebridy, Shetlandy a Orkneje ako súčasť Škótska

Pod dych berúcou krásou oplývajúce Škótsko sa geograficky (a administratívno-politicky) zaraďujú aj pomerne riedko osídlené súostrovia Hebridy (západne od pevniny), Shetlandy a Orkneje (smerom na severovýchod od “mainland”). Z nich sú pravdepodobne (najmä pre vášnivých milovníkov letectva) celkovo najatraktívnejšie veľmi pútavé Orkney Islands s najkratším komerčným letom na svete vôbec.

Najkratšia osobná letecká linka na svete

Pravidelná (sezónna) linka, resp. let spoločnosti Loganair na trase z Westray Island (WRY) do Papa Westray Island (PPW) Vám zaberie iba (necelé) dve minúty. Túto leteckú pozoruhodnosť máte možnosť uskutočniť aj v rámci ponuky Orkney Sightseer z politického a kultúrneho centra Orknejských ostrovov Kirkwall (kam doletíte z Edinburghu v podstate s rovnakou leteckou spoločnosťou).

0