VLetenky

Skiathos s Austrian Airlines od 109 EUR

Grécko
Skiathos upúta aj svojím zaujímavým pobrežím (foto: Anders Ljungberg/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ sa radíte k vášnivým milovníkom letectva a súčasne rozmýšľate nad výletom k moru v bližšom časovom horizonte, mohla by Vám padnúť vhod (last minute) ponuka charterových leteniek s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines na populárny grécky ostrov Skiathos (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na stredomorské súostrovie Skiathos sú k dispozícii za 109 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu (VIE) dňa 8. augusta (sobota) a návratom z gréckeho letiska “Alexandros Papadiamantis” (JSI) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 15. augusta 2015 (sobota) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Skiathos za 109 EUR (08.08.-15.08.2015)

Skiathos

Obľúbený Skiathos Vás čaká v gréckom súostroví Severné Sporady. Na území s rozlohou takmer 50 km² a dĺžkou pobrežia 44 km Vás privíta viac ako šesťdesiatka nádherných piesočnatých pláží. Z tých s najpríťažlivejšími plážovými scenériami spomeňme aspoň Banana a Kokukounaries v juhozápadnej partii či pôvabnú Lalaria s tajuplným skalným oknom v severnej partii.

Nenechajte si ujsť ani neďaleké čarovné ostrovčeky Argos a Tsugrias, či príjemný “umelecký” ostrov Skopelos. Na Skiathose naďabíte aj na niekoľko pozoruhodných chrámov a kláštorov. Dobre si oddýchnete a zabavíte sa v jednej z mnohých tradičných gréckych tavern pri výborných miestnych kulinárskych špecialitách, lahodnom víne a vynikajúcej stredomorskej muzike.

Skiathos “Alexandros Papadiamantis” Airport

Nadšených leteckých entuziastov však pravdepodobne najviac okúzli vskutku lákavý letecký prístav “Alexandros Papadiamantis” (JSI/LGSK), situovaný zhruba 4 km severne od centra samotného mesta Skiathos. Miestne letisko s prezývkou “grécky Sint Maarten” ponúka (nielen pre leteckých priaznivcov) úžasné podmienky na pozorovanie a fotografovanie lietadiel (spotting).

Pomerne úzku aj krátku vzletovú a pristávaciu dráhu (VPD) s dĺžkou 1628 m a orientáciou 2/20 (cca 20°/200°) na oboch stranách vcelku dramaticky ukončujú vody Egejského mora. Pri priblížení zo severu vzhľadom na sklon dráhy v nízkej letovej hladine piloti vôbec nevidia južný koniec “runway” (opakované pokusy o pristátie rozhodne sa neradia k mimoriadnym javom). Skúste tavernu Milos (pôvodne veterný mlyn) pre fotografovanie strojov prichádzajúcich na dráhu 20 z relatívne bezpečnej vzdialenosti (v reštaurácii “nájdete” aj približné príchody lietadiel na Skiathos Airport).

0