VLetenky

Sicília s Travel Service od 78 EUR

Agrigento
Sicílsky juh v podobe pláže Funcitella v oblasti Agrigento (foto: Sicilia!/Flickr/CC BY 2.0)

Stredomorská Sicília bude pútavým cieľom aj na konci leta, kedy ju máte šancu spoznať pri využití last minute ponuky charterových leteniek na krídlach spoločnosti Travel Service (s odletom z Katovíc).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na subtropické súostrovie Sicília sú k dispozícii za 78 EUR s odletom zo spomínaného katovického leteckého prístavu (KTW) dňa 27. augusta (nedeľa) s návratom z talianskeho mesta Catania (CTA) o 14 dní neskôr, t.j. dňa 10. septembra 2017 (nedeľa) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia letenky:
Katovice – Catania za 78 EUR (27.08.-10.09.2017)

Sicília

Majestátna Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou viac ako 25 tisíc km² (plocha porovnateľná zhruba s polovicou Slovenska). Žije tu však skoro rovnaký počet obyvateľov ako u nás – vyše 5 miliónov. Keďže Sicília sa radí k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, výhodným časom na jej návštevu bude v podstate akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Pôsobivé Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa pomerne lákavými okolitými cestovateľskými špecialitami. Nezabudnite navštíviť nesmierne fotogenické mestečko Erice (vybudované na hore Monte Erice – 750 m). Magické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva i vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na prakticky celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” pod názvom Marettimo sa oplatí vzhliadnuť maličkú pevnosť menom Castello di Punta Troia. K pomerne populárnym sa radí i príťažlivý ostrovček Favignana.

Severná partia Sicílie

Jednou z najpôvabnejších častí severného pobrežia bude znamenitý mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívno-politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa núka impresívna reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, situovaného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás pravdepodobne najviac upúta z mora vystupujúci, magický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí aj nesmierne okúzľujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček (49 m.n.m.) s majákom na vrchole (ku ktorému Vás od hladiny dovedie 200 schodov).

Východná časť Sicílie

O čosi ďalej Vás privíta skvelá Messina s rovnomennou úžinou, oddeľujúcou Sicíliu od “pevninského” Talianska (resp. od nemenej očarujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina natrafíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k celkom dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Určite nevynechajte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Pohodový okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) možno ukončiť cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fantastickými chrámami z rímskeho obdobia. Pokiaľ to však Váš časový harmonogram dovolí, núka sa aj prehliadka asi o 80 km južnejšie položeného fantastického ostrova – obdivuhodnej Malty.

0