VLetenky

Sicília s Ryanair od 56 EUR

Taormina
Historické mesto Taormina na východnom pobreží Sicílie (foto: Luca Volpi/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Znamenitá stredomorská Sicília bude nepochybne lákavým cestovateľským cieľom aj na konci sezóny, kedy ju možno vzhliadnuť vďaka leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Spiatočné letenky do vynikajúceho talianskeho Trapani na výbornom ostrove Sicília sa dajú kúpiť za 56 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej a o čosi vyššej cene nájdete v obmedzenom množstve počas októbra 2015.

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky na Sicíliu môže byť odlet z bratislavského letiska (BTS) dňa 18. októbra (nedeľa) s návratom z talianskeho Trapani (TPS) dňa 25. októbra 2015 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Trapani za 56 EUR (18.10.-25.10.2015)

Sicília

Impozantná Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou vyše 25 tisíc km² (plocha porovnateľná približne s polovicou Slovenska). Žije tu však takmer rovnaký počet obyvateľov ako u nás – viac ako 5 miliónov. Keďže Sicília sa zaraďuje k jednýmz najteplejších oblastí v Európe vôbec, výhodným časom na jej návštevu bude prakticky akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Impresívne Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa relatívne atraktívnymi okolitými cestovateľskými pozoruhodnosťami. Nezabudnite navštíviť neskutočne fotogenické mestečko Erice (vybudované na hore Monte Erice – 750 m). Dramatické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva aj vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na v podstate celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” s názvom Marettimo sa oplatí uvidieť maličkú pevnosť s názvom Castello di Punta Troia. K relatívne obľúbeným sa zaraďuje aj pôvabný ostrovček Favignana.

Severná časť Sicílie

Jednou z najpríťažlivejších partií severného pobrežia bude famózny mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívneho a politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa ponúka pôsobivá reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, pooženého niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás zrejme najviac upúta z mora vystupujúci, dramatický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí i nesmierne očarujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček s výškou 49 m, kde Vás na jeho vrchole prekvapí maják (ku ktorému Vás od morskej hladiny dovedie 200 schodov).

Východná partia Sicílie

O niečo ďalej Vás privíta úžasná Messina s rovnomennou úžinou, deliacou Sicíliu od “kontinentálneho” Talianska (resp. od nemenej okúzľujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina naďabíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k vcelku dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Istotne neobíďte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Príjemný okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) máte možnosť zakončiť naspäť do Trapani cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fascinujúcimi chrámami z rímskeho obdobia. Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, ponúka sa i prehliadka asi o 80 km južnejšie situovaného fascinujúceho ostrova – obdivuhodnej Malty.

0