VLetenky

Sicília s Ryanair od 54 EUR

Palermo
Fotogenické plážové scenérie stredomorského súostrovia Sicília (foto: Sicilia!/Flickr/CC BY 2.0)

Stredomorská Sicília bude pútavým cestovateľským cieľom aj na začiatku miestnej sezóny, kedy ju máte možnosť spoznať zásluhou leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do sicílskeho mesta Palermo sa predávajú za 16824 HUF (alebo v prepočte cca 54 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas jarných mesiacov roku 2018.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Sicíliu nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 9. mája s návratom z talianskeho Palerma (PMO) dňa 16. mája 2018.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Palermo za 16824 HUF / 54 EUR (09.05.-16.05.2018)

Palermo

Sicília

Majestátna Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou viac ako 25 tisíc km² (plocha porovnateľná zhruba s polovicou Slovenska). Žije tu však skoro taký istý počet obyvateľov ako u nás – vyše 5 miliónov. Keďže Sicília sa radí k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, výhodným časom na jej návštevu bude v podstate akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Pôsobivé Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa pomerne lákavými okolitými cestovateľskými špecialitami . Nezabudnite navštíviť nesmierne fotogenické mestečko Erice (vybudované na hore Monte Erice – 750 m). Magické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali vládcami (Sicílskeho kráľovstva i panovníkmi oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na prakticky celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” pod názvom Marettimo sa oplatí uvidieť maličkú pevnosť pod názvom Castello di Punta Troia. K relatívne populárnym sa radí i príťažlivý ostrovček Favignana.

Severná partia Sicílie

Jednou z najpôvabnejších častí severného pobrežia bude znamenitý mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívno-politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa núka impresívna reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, situovaného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás pravdepodobne najviac upúta z mora vystupujúci, magický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí aj neuveriteľne okúzľujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček (49 m), kde Vás na jeho vrchole prekvapí maják (ku ktorému Vás od morskej hladiny dovedie 200 schodov).

Východná partia Sicílie

O čosi ďalej Vás privíta skvelá Messina s rovnomennou úžinou, oddeľujúcou Sicíliu od “pevninského” Talianska (resp. od nemenej očarujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina natrafíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k celkom dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Určite nevynechajte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Pohodový okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) možno ukončiť späť do Trapani cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fantastickými chrámami z rímskeho obdobia. Pokiaľ to však Váš časový harmonogram dovolí, ponúka sa aj prehliadka asi o 80 km južnejšie položeného fantastického ostrova – grandióznej Malty.

0