VLetenky

Sicília s Eurowings od 80 EUR

Scala dei Turchi
Fotogenické Scala dei Turchi v oblasti Agrigento na sicílskom juhu (foto: Davide Ragusa/Unsplash/CC0)

Výlet na subtropickú Sicíliu (na konci sezóny) máte možnosť podniknúť pri využití ponuky priamych letov nemeckej aerolínie Eurowings z rakúskej Viedne.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na stredomorské súostrovie Sicília (Catania) kúpite za 80 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Sicíliu môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 12. októbra (piatok) s návratom z talianskeho mesta Catania (CTA) dňa 19. októbra 2018 (piatok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Catania za 80 EUR (12.10.-19.10.2018 / piatok – piatok)

VIE-CTA
Viedeň, Rakúsko – Catania, Taliansko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Sicília

Impozantná Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou vyše 25 tisíc km² (plocha porovnateľná zhruba s polovicou Slovenska). Žije tu však takmer rovnaký počet obyvateľov ako u nás – viac ako 5 miliónov. Keďže Sicília sa zaraďuje k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, vhodným časom na jej návštevu bude prakticky akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Impresívne Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa relatívne pútavými okolitými cestovateľskými pozotuhodnosťami. Nezabudnite navštíviť neskutočne fotogenické mestečko Erice (postavené na hore Monte Erice – 750 m). Dramatické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva aj vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na v podstate celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” s názvom Marettimo sa oplatí spoznať maličkú pevnosť menom Castello di Punta Troia. K relatívne obľúbeným sa radí aj pôvabný ostrovček Favignana.

Severná partia Sicílie

Jednou z najpríťažlivejších častí severného pobrežia bude famózny mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívneho a politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa ponúka pôsobivá reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, položeného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás zrejme najviac upúta z mora vystupujúci, dramatický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí i neskutočne očarujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – malý ostrovček (49 m.n.m.) s majákom na vrchole (ku ktorému Vás od hladiny dovedie 200 schodov).

Východ Sicílie

O niečo ďalej Vás privíta úžasná Messina s rovnomennou úžinou, deliacou Sicíliu od “pevninského” Talianska (resp. od nemenej okúzľujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina naďabíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k vcelku dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Istotne neobíďte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Príjemný okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) sa dá ukončiť cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fascinujúcimi chrámami z rímskeho obdobia (i atraktívnymi prímorskými scenériami). Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, núka sa i návšteva asi o 80 km južnejšie situovaného fascinujúceho ostrova – grandióznej Malty.

0