VLetenky

Sicília s Eurowings od 50 EUR

Scala dei Turchi
Fotogenické Scala dei Turchi v oblasti Agrigento (foto: LukaszKatlewa/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Cestu na stredomorskú Sicíliu (na začiatku letného obdobia) máte šancu uskutočniť (aj v rámci „predĺženého víkendu“) vďaka ponuke priamych letov nemeckej aerolinky Eurowings z Viedne.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na subtropické súostrovie Sicília (Catania) sa dajú kúpiť za 50 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) počas mája a júna 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Sicíliu môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 24. júna s návratom z talianskeho mesta Catania (CTA) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 1. júla 2019.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Catania za 50 EUR (24.06.-01.07.2019 / pondelok – pondelok)
Viedeň – Catania za 50 EUR (24.05.-27.05.2019 / piatok – pondelok)

VIE-CTA
Viedeň, Rakúsko – Catania, Taliansko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Sicília

Majestátna Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou viac ako 25 tisíc km² (plocha porovnateľná zhruba s polovicou Slovenska). Žije tu však skoro rovnaký počet obyvateľov ako u nás – vyše 5 miliónov. Keďže Sicília sa radí k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, výhodným časom na jej návštevu bude v podstate akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Pôsobivé Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa pomerne lákavými okolitými cestovateľskými špecialitami. Nezabudnite navštíviť nesmierne fotogenické mestečko Erice (vybudované na hore Monte Erice – 750 m). Magické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva i vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na prakticky celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” pod názvom Marettimo sa oplatí uvidieť maličkú pevnosť menom Castello di Punta Troia. K pomerne populárnym sa zaraďuje i príťažlivý ostrovček Favignana.

Severná časť Sicílie

Jednou z najpôvabnejších partií severného pobrežia bude znamenitý mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívneho a politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa núka impresívna reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, situovaného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás pravdepodobne najviac upúta z mora vystupujúci, magický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí aj nesmierne okúzľujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – malý ostrovček (49 m.n.m.) s majákom na vrchole (ku ktorému Vás od hladiny dovedie 200 schodov).

Východ Sicílie

O čosi ďalej Vás privíta skvelá Messina s rovnomennou úžinou, deliacou Sicíliu od „pevninského“ Talianska (resp. od nemenej očarujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina natrafíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k celkom dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Určite nevynechajte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Pohodový okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) možno ukončiť cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fantastickými chrámami z rímskeho obdobia (aj atraktívnymi prímorskými scenériami). Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, ponúka sa aj návšteva asi o 80 km južnejšie položeného fantastického ostrova – grandióznej Malty.

0