VLetenky

Sicília s Austrian Airlines za 86 EUR

San Vito Lo Capo
Plážové scenérie v oblasti San Vito Lo Capo na severozápade Sicílie (foto: Sicilia!/Flickr/CC BY 2.0)

Stredomorská Sicília bude pútavým cieľom aj na začiatku leta, kedy ju máte príležitosť uvidieť pri využití last minute ponuky charterových leteniek na palube spoločnosti Austrian Airlines z Viedne.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do sicílskeho hlavného mesta Palermo sú k dispozícii za 86 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu (VIE) dňa 17. júna (sobota) s návratom z talianskeho Palermo (PMO) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 24. júna 2017 (sobota) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Palermo za 86 EUR (17.06.-24.06.2017)

Sicília

Impozantná Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou vyše 25 tisíc km² (plocha porovnateľná približne s polovicou Slovenska). Žije tu však takmer rovnaký počet obyvateľov ako u nás – viac ako 5 miliónov. Keďže Sicília sa zaraďuje k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, vhodným časom na jej návštevu bude prakticky akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Impresívne Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa relatívne pútavými okolitými cestovateľskými pozoruhodnosťami. Nezabudnite navštíviť neskutočne fotogenické mestečko Erice (vybudované na hore Monte Erice – 750 m). Dramatické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva aj vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na v podstate celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” s názvom Marettimo sa oplatí spoznať maličkú pevnosť menom Castello di Punta Troia. K relatívne obľúbeným sa zaraďuje aj pôvabný ostrovček Favignana.

Severná časť Sicílie

Jednou z najpríťažlivejších partií severného pobrežia bude famózny mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívno-politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa ponúka pôsobivá reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, položeného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás zrejme najviac upúta z mora vystupujúci, dramatický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí i neskutočne očarujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček s výškou 49 m s majákom na vrchole (ku ktorému Vás od morskej hladiny dovedie 200 schodov).

Východná partia Sicílie

O niečo ďalej Vás privíta úžasná Messina s rovnomennou úžinou, deliacou Sicíliu od “pevninského” Talianska (resp. od nemenej okúzľujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina naďabíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k vcelku dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Istotne neobíďte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Príjemný okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) sa dá ukončiť cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fascinujúcimi chrámami z rímskeho obdobia. Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, ponúka sa i prehliadka asi o 80 km južnejšie situovaného fascinujúceho ostrova – grandióznej Malty.

0