VLetenky

Sicília s Austrian Airlines od 56 EUR

Mondelloo
Mondello (Palermo) z Monte Pellegrino (foto: Berthold Werner/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Stredomorskú Sicíliu máte možnosť spoznať na začiatku letných prázdnin pri využití last minute ponuky charterových leteniek na krídlach Austrian Airlines z Viedne (s odbavenou batožinou v cene).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Sicíliu sú k dispozícii za 56 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska (VIE) dňa 30. júna (sobota) a návratom z talianskeho Palermo (PMO) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 7. júla 2018 (sobota) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Palermo za 56 EUR (30.06.-07.07.2018 / sobota – sobota)

Pozn.1: priamy let s odbavenou batožinou
Pozn.2: v odkaze na rezerváciu potrebné rozkliknúť “Alle angebote anzeigen”

VIE_PMO
Viedeň, Rakúsko – Palermo, Taliansko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Sicília

Majestátna Sicília, najrozľahlejší ostrov Stredozemného mora, zaberá územie s rozlohou takmer 25 tisíc km² (plocha porovnateľná zhruba s polovicou Slovenska). Žije tu však skoro rovnaký počet obyvateľov ako u nás – vyše 5 miliónov. Keďže Sicília sa radí k jedným z najteplejších oblastí v Európe vôbec, výhodným časom na jej návštevu bude v podstate akékoľvek ročné obdobie.

Trapani a blízke okolie

Pôsobivé Trapani má status najzápadnejšej sicílskej provincie a vyznačuje sa pomerne lákavými okolitými cestovateľskými špecialitami. Nezabudnite navštíviť nesmierne fotogenické mestečko Erice (postavené na hore Monte Erice – 750 m). Magické Erice dýcha silným historickým odkazom – medzi jeho obyvateľov či dobyvateľov patrili postupne Gréci (helenizovaný názov mesta Eryx), Rimania, Feničania (Kartáginci), moslimskí Saracéni či normanskí vojvodcovia, ktorí sa neskôr stali panovníkmi (Sicílskeho kráľovstva i vládcami oveľa širšieho geografického regiónu).

Zo samotného Erice si vychutnáte panoramatický výhľad na prakticky celé západné pobrežie Sicílie (od Marsaly na juhu cez neďaleké Trapani až po mys San Vito Lo Capo na severozápade) a Egadské ostrovy. Na jednom z “Isole Egadi” pod názvom Marettimo sa oplatí uvidieť maličkú pevnosť menom Castello di Punta Troia. K pomerne populárnym sa radí i príťažlivý ostrovček Favignana.

Severná partia Sicílie

Jednou z najpôvabnejších častí severného pobrežia bude znamenitý mys s fotogenickým mestečkom San Vito Lo Capo (smerom na sever) s prírodnou rezerváciou “Riserva naturale dello Zingaro”. Odtiaľ skúste pokračovať až do 700-tisícového Palerma, administratívno-politického centra celej Sicílie. Ako ďalšia zastávka sa núka impresívna reťaz Liparských ostrovov.

Z tohto súostrovia, situovaného niekoľko kilometrov severne od sicílskej “pevniny”, Vás pravdepodobne najviac upúta z mora vystupujúci, magický sopečný kužeľ Stromboli. Za zmienku stojí aj nesmierne okúzľujúce Strombolicchio (alebo v preklade zo sicílčiny “malé Stromboli”) – maličký ostrovček s výškou 49 m s majákom na vrchole (ku ktorému od morskej hladiny vedie 200 schodov).

Východná časť Sicílie

O čosi ďalej Vás privíta skvelá Messina s rovnomennou úžinou, oddeľujúcou Sicíliu od “pevninského” Talianska (resp. od nemenej očarujúceho regiónu Kalábria). V mestečku Taormina natrafíte na zachovalý rímsky amfiteáter. Ďalšou na “rane” bude 300-tisícová Catania, nachádzajúca sa na východnom pobreží, patriaca k celkom dobrým východiskovým bodom na najvyšší vrchol ostrova – neposlušnú (sopku) Etna (3329 m). Určite nevynechajte ani historické Syrakúzy.

Južná a západná oblasť Sicílie

Pohodový okruh okolo Sicílie (viacmenej popri pobreží v smere hodinových ručičiek) možnoá ukončiť cez južnú provinciu Agrigento s Valle dei Templi s fantastickými chrámami z rímskeho obdobia. Ak to však Váš časový harmonogram dovolí, núka sa aj prehliadka asi o 80 km južnejšie položeného fascinujúceho ostrova – grandióznej Malty.

0