VLetenky

Sibírsky Krasnojarsk s Pobedou od 174 EUR

Severná Zem
Severná Zem, najsevernejšie miesto Ázie (foto: Ansgar Walk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

V rámci návštevy ruskej Sibíri máte šancu zamieriť do gigantického Krasnojarského kraja s miestnou leteckou spoločnosťou Pobeda (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné lety do sibírskeho veľkomesta Krasnojarsk sa dajú kúpiť za 174 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v priebehu apríla a mája 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 15. mája s návratom z ruského letiska Krasnojarsk-Jemeljanovo (KJA) dňa 22. mája 2019.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Krasnojarsk za 174 EUR (15.05.-22.05.2019)

BTS-KJA
Bratislava, Slovensko – Krasnojarsk, Rusko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Krasnojarsk (Krasnojarský kraj)

Pôsobivý miliónový Krasnojarsk, administratívne centrum rovnomenného Krasnojarského kraja, obsadzuje tretiu priečku v rebríčku najľudnatejších sídiel Sibíri (hneď po Novosibirsku a Omsku). Očakáva Vás v povodí jedného z najdlhších ruských veľtokov Jenisej, ktorý tadiaľto “putuje” na svojej 3438-kilometrovej ceste od prameňov v severnom Mongolsku do famózneho Jenisejského zálivu v Severnom ľadovom oceáne – v Karskom mori (bočné prítoky prechádzajú i jazerom Bajkal).

Legendárny “Transsib”

Na svojom 4098. kilometri Krasnojarskom prechádza takisto hlavná vetva preslávenej Transsibírskej magistrály na jej neskutočne epickej 9289 km dlhej “púti” z moskovskej Jaroslavskej stanice (obvykle považovanej za 0. km) do impresívneho Vladivostoku na brehoch magického Tichého oceánu (na trase cez Perm, Jekaterinburg, Tjumen, Omsk a Novosibirsk).

Fantastické arktické oblasti Krasnojarského kraja

Do obrovitého Krasnojarského kraja s rozlohou 2366797 km² (asi štvrtina plochy druhej najväčšej svetovej krajiny Kanada) administratívno-politicky spadá i arktické súostrovie Severná Zem (ležiaca na sever od pevninského polostrova Tajmyr). Miestny Mys Arktičeskyj na ostrove Komsomolec (81°13′) sa pokladá za najsevernejšie miesto Ázie a vzhľadom na svoju polohu býva používaný ako miesto štartu expedícií na (necelých 1000 km vzdialený) Severný pól.

118 dní v zajatí ľadu – alebo z Ruska do Kanady po zemi cez Arktídu

Pri tejto príležitosti si nezaškodí pripomenúť jednu mimoriadnu akciu a to prechod z Ruska do Kanady po zemi, ktorý Reinhold Messner označil ako najväčší problém Arktídy. V roku 1998 to po zamrznutom Severnom ľadovom oceáne cez Severný pól čistým štýlom (bez leteckej podpory) dokázala štvorica slovensko-ruských polárnikov Peter Valušiak, Vladimír Čukov, Valerij Kochanov a kameraman Ivan Kuželivský (vynikajúca práca kamery v extrémnych podmienkach).

Nesmierne sugestívny a pútavý dokument z tejto 3500 km dlhej strastiplnej cesty naprieč ľadovou Arktídou (1800 km vzdušnou čiarou) z najsevernejšieho bodu ruského súostrovia Severná zem – Mys Arktičeskyj do kanadskej lokality Ward Hunt Island (asi 150 km severozápadne od vojenskej základne Alert) pripravil Pavol Barabáš pod názvom “118 dní v zajatí ľadu”.

0