VLetenky

Sibírsky Krasnojarsk s Pobedou od 137 EUR

Severná Zem
Severná Zem, najsevernejšie miesto Ázie (foto: Ansgar Walk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

V rámci návštevy ruskej Sibíri majú šancu zamieriť milovníci zimy do gigantického Krasnojarského kraja s miestnou leteckou spoločnosťou Pobeda (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné lety do sibírskeho veľkomesta Krasnojarsk sú v predaji za 137 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve od polovice februára do konca marca 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 5. marca s návratom z ruského letiska Krasnojarsk-Jemeljanovo (KJA) dňa 20. marca 2018.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Krasnojarsk za 137 EUR (05.03.-20.03.2018 / manuálne zadanie)

BTS-KJA

Krasnojarsk (Krasnojarský kraj)

Impresívny miliónový Krasnojarsk, administratívne centrum rovnomenného Krasnojarského kraja, obsadzuje tretiu pozíciu v poradí najľudnatejších sídiel Sibíri (hneď po Novosibirsku a Omsku). Čaká Vás v povodí jedného z najdlhších ruských veľtokov Jenisej, ktorý tadiaľto „putuje“ na svojej 3438-kilometrovej ceste od prameňov v severnom Mongolsku do znamenitého Jenisejského zálivu v Severnom ľadovom oceáne – v Karskom mori (bočné prítoky prechádzajú aj jazerom Bajkal).

Svetoznámy „Transsib“

Na svojom 4098. kilometri Krasnojarskom prechádza taktiež hlavná vetva legendárnej Transsibírskej magistrály na jej nesmierne epickej 9289 km dlhej „púti“ z moskovskej Jaroslavskej stanice (obvykle pokladanej za 0. km) do pôsobivého Vladivostoku na brehoch dramatického Tichého oceánu (na trase cez Perm, Jekaterinburg, Tjumen, Omsk a Novosibirsk).

Fascinujúce arktické oblasti Krasnojarského kraja

Do obrovitého Krasnojarského kraja s rozlohou 2366797 km² (asi štvrtina plochy druhej najväčšej svetovej krajiny Kanada) administratívno-politicky spadá aj arktické súostrovie Severná Zem (ležiaca severne od pevninského polostrova Tajmyr). Miestny Mys Arktičeskyj na ostrove Komsomolec (81°13′) sa považuje za najsevernejšie miesto Ázie a vzhľadom na svoju polohu býva používaný ako miesto štartu expedícií na (necelých 1000 km vzdialený) Severný pól.

118 dní v zajatí ľadu – alebo z Ruska do Kanady po zemi cez Arktídu

Pri tejto príležitosti si nezaškodí pripomenúť jednu výnimočnú akciu a to prechod z Ruska do Kanady po zemi, ktorý Reinhold Messner označil ako najväčší problém Arktídy. V roku 1998 to po zamrznutom Severnom ľadovom oceáne cez Severný pól čistým štýlom (bez leteckej podpory) dokázala štvorica slovensko-ruských polárnikov Peter Valušiak, Vladimír Čukov, Valerij Kochanov a kameraman Ivan Kuželivský (výborná práca kamery v extrémnych podmienkach).

Neskutočne sugestívny a pútavý dokument z tejto 3500 km dlhej strastiplnej cesty naprieč ľadovou Arktídou (1800 km vzdušnou čiarou) z najsevernejšieho bodu ruského súostrovia Severná zem – Mys Arktičeskyj do kanadskej lokality Ward Hunt Island (asi 150 km na severozápad od vojenskej základne Alert) pripravil Pavol Barabáš pod názvom 118 dní v zajatí ľadu.

0