VLetenky

Sibír s Pobedou od 126 EUR

Juganskyj zapovednik
Sibírska prírodná rezervácia “Juganskyj zapovednik” (foto: Tatiana Bulyonkova/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Výlet do západosibírskeho regiónu (i s možnosťou krátkej prehliadky Moskvy) máte príležitosť zrealizovať s miestnou leteckou spoločnosťou Pobeda (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do ruského veľkomesta Ťumeň na západnej Sibíri kúpite za 126 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. Za 172 EUR doletíte aj do Surgutu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete (v závislosti od zvoleného trasovania) vo veľmi obmedzenom množstve predovšetkým v priebehu marca 2017 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Sibír nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 15. marca s návratom z Ťumeňu (TJM) dňa 22. marca 2017 (za 127 EUR).

Ďalším príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 15. marca s návratom zo Surgutu (SGC) dňa 22. marca 2017 (za 172 EUR).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Ťumeň za 126 EUR (15.03.-22.03.2017 / manuálne zadanie)
Bratislava – Surgut za 172 EUR (15.03.-22.03.2017 / manuálne zadanie)

Západná Sibír

Ťumeňská oblasť

Pôsobivý Ťumeň

Skoro trištvrtemiliónový Ťumeň, administratívne centrum rovnomennej Ťumeňskej oblasti, Vás čaká na západnej Sibíri na brehoch cez 1000 km dlhej rieky Tura – vyše 300 km východne od uralskej metropoly Jekaterinburg (pri geografickej hranici Európy a Ázie). Založený bol ako prvá usadlosť v sibírskom regióne kozákmi koncom 16. storočia na príkaz panovníka Fjodora I. “Blaženého”.

Mesto s najvyšším HDP na hlavu v celom Rusku

Pulzujúci Ťumeň sa radí k významným ekonomickým centrám (ťažiarsky priemysel) a športovým strediskám (zimné športy – napr. biatlon). Prechádza tadiaľto i epická Transsibírska magistrála na svojej 9289-kilometrovej trase z moskovskej Jaroslavskej stanice do impozantného Vladivostoku na pobreží majestátneho Pacifiku (ťumeňská železničná stanica leží na 2144. kilometri od Moskvy).

Kam ďalej z Ťumeňu

V pomerne dostupnej vzdialenosti od samotného Ťumeňu pozemnou dopravou (na ruské pomery, kde sa na kilometre pozerá trochu ináč) – t.j. povedzme v 500-kilometrovom okruhu (vzdušnou vzdialenosťou) – nájdete aj ďalšie dôležité ruské veľkomestá ako Jekaterinburg, Čeljabinsk, Toboľsk či Omsk (ďaleko to však nebudete mať ani do severokazachstanaského mesta Pertopavl).

Chantomansyjský autonómny okruh

Impresívny Surgut

Takmer 350-tisícový Surgut, nazývaný aj “ruské hlavné mesto ropy”, Vás očakáva v Chantomantyjskom autonómnom okruhu pri sibírskom veľtoku Ob – na svojej 3650 km dlhej ceste od prameňa na Katuňskom ľadovci na úbočí hory Belucha (4506 m) v malebnom pohorí Altaj až do fascinujúceho Obského zálivu (v polárnom Karskom mori) v Severnom ľadovom oceáne.

Železnicou po západnej Sibíri

Pozoruhodný Surgut sa nachádza vyše 700 km na severovýchod od Ťumeňu – túto vzdialenosť možno prekonať i vlakom (okolo 12 hodín – od 900 RUB/cca 14 EUR aj v rámci nočných spojení). Milovníci železničnej dopravy majú možnosť pokračovať zo Surgutu ďalších 700 km smerom na sever až do lokality Novyj Urengoj (okolo 16 hodín – od 1500 RUB/cca 24 EUR).

0