VLetenky

Severozápad USA s Delta Air Lines od 381 EUR

Mount Shuksan
Mount Shuksan (2783 m) v idylickom North Cascades N.P. (foto: Taylor McBride/Flickr/CC BY 2.0)

Uvidieť americký severozápad (a prípadne si odskočiť aj do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte možnosť zásluhou zaujímavého tarifu spoločnosti Delta Air Lines z leteckej aliancie Sky Team v spolupráci s partnerským aerolinkami (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do amerického mesta Bellingham (medzi Seattle a Vancouverom – 40 km od kanadskej hranice) kúpite za 381 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 11.11.-16.12.2015, 25.12.2015-20.03.2016 a 01.04.-14.05.2016, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 29. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve hlavne (s odletom) v rámci platnosti tarifu počas roku 2016 (t.j. v dobe od polovice januára do polky mája 2016).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 10. mája s návratom z amerického Bellinghamu (BLI) dňa 24. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Bellingham za 381 EUR (10.05.-24.05.2016)

Seattle a americký štát Washington

Hi-tech firmy a lákavá hudobná scéna

Znamenitý 600-tisícový Seattle Vás čaká medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. I keď samotné mesto sa nezaraďuje k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (najmä v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla významné mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a množstvo iných. Seattle sa môže pochváliť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (i mnoho iných interpretov).

Famózne národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás očakáva niekoľko úžasných národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozprestiera rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod naďabíte na skvelý Mt. Rainier National Park s prekrásnym stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Pokiaľ sa vydáte na severovýchod, narazíte na nádherný ľadovcový North Cascades National Park s vynikajúcim Mt. Baker (3286 m) s neskutočne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu v priebehu jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov vhodnú šancu si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. V priebehu “winter season” 1998/99 tu bolo zaznamenaných neuveriteľných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, kým počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo nameraných spolu 16,3 m snehových vločiek. Ak máte radi tvorbu režiséra Davida Lyncha, azda Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré Vám asi skôr bude známe ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Impresívne Jet City

Fascinujúce americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. Aj keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov zostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude zrejme poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá “partia” výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (situovaných okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), položené zhruba 10 km južne od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O niekoľko kilometrov viac na východ sa rozprestiera Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva aj neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najlákavejším vzdušným prístavom však určite patrí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zase pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Legendárna Boeing Everett Factory

Natrafíte tu však aj na preslávenú Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte výbornú “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete niečo z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa pýši titulom najväčšej budovy planéty podľa zastavanej plochy i obostavaného priestoru).

0