VLetenky

Severomariánske ostrovy s Qatar Airways od 525 EUR

Saipan
Tropický Mañagaha Island pri západnom pobreží ostrova Saipan (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Lákavú príležitosť na návštevu atraktívnych Severomariánskych ostrovov v Mikronézii ponúka (nielen) cestovateľským, potápačským či leteckým fajnšmekrom spoločnosť Qatar Airways (Oneworld) v spolupráci s partnerskými aerolinkami (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) sa dajú kúpiť za 525 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 17.06-16.12., 25.12.-29.12.2020 a 04.01.-15.06.2021, min. dobu pobytu 5 dní, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 21. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase platnosti zimného letového poriadku.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 15. decembra s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 23. decembra 2020.

Rezervácia letenky:
Praha – Saipan za 525 EUR (15.12.2020-23.12.2020)
Praha – Saipan za 536 EUR (25.12.2020-13.01.2021)

PRG-SPN
Praha, Česko – Saipan, Severné Mariány (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Severomariánske ostrovy

Pôvabné Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej partii pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným (taktiež) americkým zámorským teritóriom Guam tvoria Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás čaká aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Meno súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre nazývanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskustočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenia sa chopil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Prvá Cesta okolo sveta

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska ku Nemecku

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry významnou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-politicky spravovalo s názvom Nemecká Nová Guinea.

Od Japonska až k USA

V priebehu WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po neskutočne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Iba tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich

Geograficky Severné Mariány vytvára 15 ostrovov, z ktorých sú obývané len tri. K nim sa zaraďujú Saipan, už skôr spomenutý Tinian a Rota. K najobľúbenejším patrí nepochybne Saipan, kde Vás čaká i (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).

Prekrásne pláže a výborné podmienky na potápanie

Tak ako prakticky takmer celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy sa radia k nesmierne vďačným cieľom pre potápačských entiuziastov, ktorí tu majú kopec možností objavovať fascinujúci podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj fanúšikovia plážových scenérií – zo Saipanu skúste príjemný výlet na idylický neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0