VLetenky

Severomariánske ostrovy s Qatar Airways od 509 EUR

Saipan
Tropický ostrovček Mañagaha pri ostrove Saipan (foto: Marcus Hsu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Lákavú príležitosť na návštevu atraktívnych Severomariánskych ostrovov v Mikronézii núka nielen cestovateľským, potápačským či leteckým fajnšmekrom letecká spoločnosť Qatar Airways z Oneworld v spolupráci s partnerskými aerolinkami (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) kúpite za 509 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 11. februára do 15. decembra 2021, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 16. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od júna do decembra 2021.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 30. júna s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 14. júla 2021.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Saipan za 509 EUR (30.06.-14.07.2021)

BUD-SPN
Budapešť, Maďarsko – Saipan, Severné Mariány (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Severomariánske ostrovy

Pôvabné Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej partii pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným rovnako americkým zámorským teritóriom Guam tvoria Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás čaká aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenia sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Prvá Cesta okolo sveta

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska ku Nemecku

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry významnou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-politicky spravovalo s názvom Nemecká Nová Guinea.

Od Japonska až k USA

Počas WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po nesmierne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Iba tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich

Geograficky Severné Mariány vytvára 15 ostrovov, z ktorých sú obývané len tri. K nim sa zaraďujú Saipan, už skôr spomínaný Tinian a Rota. K najobľúbenejším patrí nepochybne Saipan, kde Vás očakáva i (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).

Prekrásne pláže a výborné podmienky na potápanie

Takisto ako prakticky takmer celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy sa radia k neuveriteľne vďačným cieľom pre potápačských entiuziastov, ktorí tu majú kopec možností odhaľovať fascinujúci podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj fanúšikovia plážových scenérií – zo Saipanu skúste príjemný výlet na idylický neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0