VLetenky

Severomariánske ostrovy s China Eastern Airlines od 652 EUR

Saipan
Tropický Mañagaha Island pri západnom pobreží ostrova Saipan (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Letecká spoločnosť China Eastern Airlines zo Sky Team (v spolupráci s partnerskými aerolíniami) ponúka pútavú príležitosť na návštevu lákavých Severomariánskych ostrovov v Mikronézii nielen cestovateľským, potápačským či leteckým fajnšmekrom (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium s názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) sú v predaji za 652 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 01.11.-14.12.2017, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 17. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas horeuvedenej doby platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 25. novembra s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 9. decembra 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Saipan za 652 EUR (25.11.-09.12.2017)

Severomariánske ostrovy

Príťažlivé Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej časti pacifickej Mikronézie. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Guam vytvárajú Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás očakáva i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Pomenovanie súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre nazývanej Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenia sa ujal Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Prvá Cesta okolo sveta

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska ku Nemecku

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry dôležitou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-politicky spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

Od Japonska až k USA

Počas WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po nesmierne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Len tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich

Geograficky Severné Mariány vytvára 15 ostrovov, z ktorých sú obývané iba tri. K nim sa radia Saipan, už skôr spomínaný Tinian a Rota. K najpopulárnejším patrí nepochybne Saipan, kde Vás očakáva aj (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako v podstate skoro celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy sa zaraďujú k neuveriteľne vďačným cieľom pre potápačských fajnšmekrov, ktorí tu majú kopu možností objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i priaznivci plážových scenérií – zo Saipanu skúste pohodový výlet na idylický neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0