VLetenky

Severomariánske ostrovy s Asiana Airlines od 750 EUR

Saipan
Grandiózna Micro Beach na západnom pobreží “hlavného” ostrova Saipan (foto: skyseeker/Flickr)

Juhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines (v spolupráci s partnerskými aerolíniami) ponúka vcelku lákavú príležitosť k návšteve atraktívnych Severomariánskych ostrovov v Mikronézii nielen cestovateľským, potápačským či leteckým fajnšmekrom (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) sa predávajú za 750 EUR s odletom z Prahy a návratom do Budapešti. Tarifné podmienky stanovujú odlety do 11.decembra 2014 a od 23. decembra 2014 do 31. marca 2015, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do vyčerpania voľných termínov. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas marca 2015.

Ako príklad rezervácie spiatočnej letenky na Severomariánske ostrovy nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 2. marca s návratom zo Saipanu (SPN) do Budapešti (BUD) dňa 16. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Saipan – Budapešť za 750 EUR (02.03.-16.03.2014)
Praha – Saipan – Budapešť za 759 EUR (02.03.-16.03.2014)

Severomariánske ostrovy

Príťažlivé Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej časti pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Guam vytvárajú Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás očakáva aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánsku priekopu. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotné Severné Mariány pre Európu “objavil” v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) pravdepodobne v boji s domorodcami a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry dôležitou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea. V priebehu WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Geograficky Severné Mariány vytvára 15 ostrovov, z ktorých sú obývané iba tri a to Saipan, už spomínaný Tinian a Rota. K najpopulárnejším sa zaraďuje Saipan, kde Vás čaká aj (rovnomenné) administratívne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan). Tak ako v podstate takmer celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy patria k veľmi vďačným cieľom pre potápačských fajnšmekrov, ktorí tu majú množstvo príležitostí objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu aj priaznivci plážových scenérií – zo Saipanu skúste pohodový výlet na malebný neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0