VLetenky

Severný pól s Air Berlin od 499 EUR

North Polar Flight
SV Grónsko pri ceste späť zo Severného pólu (Basti/Hedwig Storch /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Nielen leteckí entuziasti a vášniví milovníci polárnych regiónov majú príležitosť podniknúť vyhliadkový (charterový) let ponad Severný pól na palube leteckej spoločnosti Air Berlin (s odletom z Nemecka).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na panoramatický prelet ponad Severný pól sú v predaji od 499 EUR s odletom z nemeckej metropoly Berlín dňa 1. mája 2017 (pondelok).

Podmienky predaja:
V uvedenej sume sú dostupné letenky v strednej časti širokotrupého Airbusu A330-200 (A332) v konfigurácii seatingu 2-4-2 (resp. 2-3-2 v zúženej zadnej časti trupu).

Dostupnosť tarifu:
Letenky sú k dispozícii (podľa stupňa komfortu a výhľadu) v piatich rôznych “triedach”, t.j. v piatich rozličných cenových kategóriách (s predajom do vyčerpania kapacity).

Plánované letové časy (let AB 9669):
01.05.2017 (pondelok) 09:30 odlet z Berlína-Tegel (TXL) do Arktídy
01.05.2017 (pondelok) 21:45 prílet z Arktídy do Berlína-Tegel (TXL)

Rezervácia leteniek:
Berlín – Arktída/Severný pól od 499 EUR (01.05.2017)

Doprava do Berlína

Ako sa dopraviť do nemeckého hlavného mesta letecky?

Na letecký prískok do Berlína možno využiť doleuvedené alternatívy:

– z Bratislavy (BTS)/z Budapešti (BUD) na Berlín-Schönefeld (SXF) s Ryanair (4x/7x za týždeň)
– z Viedne (VIE)/z Budapešti (BUD) na Berlín-Schönefeld (SXF) s Easy Jet (13x/7x za týždeň)
– s Air Berlin na TXL z Viedne (5x denne)/Budapešti (3x denne)/Prahy (4x denne)/Krakova (4x denne)

Ako docestovať do nemeckej metropoly po zemi?

Na pozemný presun do Berlína (resp. viceversa) máte šancu využiť nasledovné varianty:
– vlakom pri rezervácii s Deutsche Bahn od 29 EUR z Bratislavy (za túto cenu nočné vlaky)
– autobusom Flixbus od 27 EUR z Bratislavy (od 19 EUR z Prahy)

Pokiaľ disponujete dostatočnými časovými možnosťami, zastavte sa v geniálnom “tropickom letovisku” Tropical Islands (neďaleko Berlína), kde Flixbus zastavuje na linke z Prahy.

North Pole Flight a polárne perličky

Spomenuté podujatie “North Pole Flight”, ktoré sa teší veľkému záujmu leteckých priaznivcov, každoročne organizuje nemecká fy “Airevents Limited” (v spolupráci s druhou najväčšou nemeckou aerolinkou Air Berlin) pod svojou značkou “Deutsche Polarflug”. V roku 2017 sa uskutoční už jubilejný 10. (a možno posledný) ročník tejto populárnej leteckej špeciality – s odletom z Berlin-Tegel Intl Airport (TXL), ktoré sa radí k hlavným bázam spoločnosti Air Berlin.

Ponad Špicbergy na Severný pól

V priebehu zhruba 12 hod trvajúceho letu Vaša trasa povedie ponad nórsky Svalbard (Špicbergy), najsevernejšie trvalo obývané miesto zemegule (Longyearbyen Airport/LYR – 78°14′46″N 015°27′56″E), práve ktoré býva najčastejším štartom pozemných expedícií na “North Pole”. Po ďalších cca 1000 km dosiahnete Severný pól (90°N), kde sú naplánované dve “otočky” (či oblety) oboma smermi.

Z pólu ponad fotogenické ľadovce a fjordy východného Grónska

V týchto miestach budete bližšie k severoamerickému kontinentu, keďže od severnej Kanady Vás bude deliť okolo 750 km. Mimochodom jej najsevernejšie dočasne obývané miesto Alert sa nachádza na 82°30′05″N 62°20′20″W asi 817 km od pólu. Nórsky Nordkapp (najsevernejšie miesto Európy) bude vzdialený zhruba rovnako ako americká Aljaška. Spiatočná cesta povedie ponad dramatické pobrežie východného Grónska s fascinujúcimi ľadovcami a magickými fjordmi.

118 dní v zajatí ľadu – alebo z Ruska do Kanady po zemi cez Arktídu

V rámci tejto udalosti si nezaškodí pripomenúť jednu mimoriadnu akciu a to prechod z Ruska do Kanady po zemi, ktorý Reinhold Messner označil ako najväčší problém Arktídy. V roku 1998 to po zamrznutom Severnom ľadovom oceáne cez Severný pól čistým štýlom (bez leteckej podpory) dokázala štvorica slovensko-ruských polárnikov Peter Valušiak, Vladimír Čukov, Valerij Kochanov a kameraman Ivan Kuželivský (vynikajúca práca kamery v extrémnych podmienkach).

Nesmierne sugestívny a pútavý dokument z tejto 3500 km dlhej strastiplnej cesty naprieč ľadovou Arktídou (1800 km vzdušnou čiarou) z najsevernejšieho bodu ruského súostrovia Severná zem – Mys Arktičeskyj do kanadskej lokality Ward Hunt Island (asi 150 km severozápadne od vojenskej základne Alert) pripravil Pavol Barabáš pod názvom 118 dní v zajatí ľadu.

0