VLetenky

Severný pól s Air Berlin od 444 EUR

Severný pól
Plávajúce ľadové kryhy v neskutočnej oblasti magického „North Pole“ (foto: { pranav }/Flickr)

Nielen leteckí entuziasti a vášniví milovníci polárnych končín majú šancu podniknúť vyhliadkový (charterový) let ponad Severný pól na palube leteckej spoločnosti Air Berlin.

Spiatočné letenky na panoramatický prelet ponad Severný pól sa dajú kúpiť od 444 EUR s odletom z Düsseldorfu dňa 25. apríla 2015 (sobota). V uvedenej sume sú dostupné letenky v strednej časti širokotrupého Airbusu A330-200 (A332) v konfigurácii seatingu 2-4-2. Letenky sú k dispozícii (podľa stupňa komfortu a výhľadu) v piatich rozličných triedach (t.j. v piatich cenových kategóriách).

Plánované letové časy (let AB 1111):
25.04.2015 (sobota) 09:00 odlet z Düsseldorfu (DUS) do Arktídy
25.04.2015 (sobota) 21:00 prílet z Arktídy do Düsseldorfu (DUS)

Rezervácia leteniek:
Düsseldorf – Arktída/Severný pól od 444 EUR (25.04.2015)

Letecký prískok do Nemecka

Aj keď Düsseldorf sa môže zdať tak trošku “od ruky”, máte možnosť využiť priamu linku Air Berlin/Niki z Viedne. Padnúť vhod by mohli i letecké spojenia Germanwings do neďalekého Kolína (z Viedne, z Budapešti a z Prahy) či linky spoločnosti Wizz Air do Dortmundu (z Budapešti a z Katovíc).

North Pole Flight a polárne perličky

Spomenuté podujatie „North Pole Flight“, ktoré sa teší veľkému záujmu leteckých fanúšikov, každoročne organizuje nemecká fy „Airevents Limited“ (v spolupráci s druhou najväčšou nemeckou aerolíniou Air Berlin) pod svojou značkou Deutsche Polarflug (odkazy na video a tripreport). V roku 2015 sa uskutoční už 8. ročník tejto obľúbenej leteckej špeciality – opäť s odletom z pôsobivého nemeckého Düsseldorfu (DUS), ktorý sa zaraďuje k hlavným bázam leteckej spoločnosti Air Berlin.

Ponad Špicbergy na Severný pól

Počas približne 12 hod trvajúceho letu Vaša trasa povedie ponad nórsky Svalbard (Špicbergy), najsevernejšie trvalo obývané miesto planéty (Longyearbyen Airport/LYR – 78°14′46″N 015°27′56″E), práve ktoré býva najčastejším štartom pozemný expedícií na „North Pole“. Po ďalších cca 1000 km dosiahnete Severný pól alebo 90°N, kde sú plánované dve „otočky“ (či oblety) oboma smermi.

Z pólu ponad fotogenické ľadovce a fjordy východného Grónska

V týchto miestach budete bližšie k severoamerickému kontinentu, keďže od severnej Kanady Vás bude oddeľovať okolo 750 km. Mimochodom jej najsevernejšie dočasne obývané miesto Alert leží na 82°30′05″N 62°20′20″W asi 817 km od pólu. Nórsky Nordkapp (najsevernejšie miesto Európy) bude vzdialený približne rovnako ako americká Aljaška. Spiatočná cesta povedie ponad magické pobrežie východného Grónska s fantastickými ľadovcami a dramatickým fjordmi.

118 dní v zajatí ľadu – alebo z Ruska do Kanady po zemi cez Arktídu

Pri tejto príležitosti si nezaškodí pripomenúť jednu výnimočnú udalosť a to prechod z Ruska do Kanady po zemi, ktorý Reinhold Messner označil ako najväčší problém Arktídy. V roku 1998 to po zamrznutom Severnom ľadovom oceáne cez Severný pól čistým štýlom (bez leteckej podpory) dokázala štvorica slovensko-ruských polárnikov Peter Valušiak, Vladimír Čukov, Valerij Kochanov a kameraman Ivan Kuželivský (excelentná práca kamery v extrémnych podmienkach). Sugestívny dokument z tejto 3500 km dlhej cesty ľadovou Arktídou (1800 km vzdušnou čiarou) z najsevernejšieho bodu ruského súostrovia Severná zem – Mys Arktičeskyj do kanadského Ward Hunt Island (cca 150 km SZ od základne Alert) pripravil Pavol Barabáš pod názvom 118 dní v zajatí ľadu.

0