VLetenky

Severné Nórsko (Finnmark) s Norwegian Air Shuttle od 181 EUR

Finnmark
Severná polárna žiara v Kirkenes (foto: Jørund Føreland Pedersen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Nielen najsevernejšiu časť Nórska (Finnmark), ale aj susedné fínske Laponsko či pútavú Murmanskú oblasť na severozápade Ruska, máte šancu navštíviť vďaka ponuke škandinávskej leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Kirkenes (v severonórskom regióne Finnmark) kúpite za 181 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Za polovičnú sumu sú k dispozícii aj jednosmerné letenky (umožňujúce tvoriť trasovania v severnom Nórsku, ale aj v kombinácii s fínskym Laponskom či severozápadným Ruskom).

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas mája 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 23. mája (štvrtok) s návratom z nórskeho Kirkenes (KKN) dňa 26. mája 2019 (štvrtok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Kirkenes (Finnmark) za 181 EUR (23.05.-26.05.2019 / štvrtok – nedeľa)

BUD-KKN
Budapešť, Maďarsko – Kirkenes, Nórsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Severné Nórsko (Finnmark)

Sever nórskej pevniny

Región Finnmark na úplnom severe Nórska Vás ohúri svojou divokou krásou. Nevynechajte obľúbený Nordkapp, ktorý býva často považovaný za najsevernejší bod Európy – leží však už na ostrove mimo pevniny, reálne by tento status mal patriť mysu Nordkinn (Kinnarodden) blízko mestečka Mehamn. Ak by sme brali do úvahy i ostrovy v rámci európskeho svetadielu, primát najsevernejšieho bodu Európy by podľa zvolenej metodiky získal svalbardský ostrovček Rossøya (Nórsko) alebo ruský Mys Fligeli na Rudolfovom ostrove v odľahlom súostroví “Zem Františka Jozefa”.

Pôsobivý Kirkenes

Impresívne severonórske mesto Kirkenes bude celkom výhodným východiskovými bodmi na návštevu celej tejto fascinujúcej oblasti, pričom ho nájdete na úplnom východe regiónu Finnmark. Samotný Kirkenes, situovaný zhruba 10 km od hranice s Ruskom a približne 50 km od hraničného pásma s Fínskom, Vás očakáva na konci 3140 km dlhej európskej cesty E6, vedúcej z juhošvédskej oblasti Scania (od Trelleborgu v blízkosti Malmö) doslova až “na koniec” Nórska.

Fínske Laponsko

Z nórskeho Finnmark do fínskeho Laponska

Ako jedna z alternatív sa ponúka prílet do nórskeho Kirkenes, s následnou prehliadkou Finnmark a neskorším pozemným (autobusovým) presunom do fínskeho Laponska. Z laponského Rovaniemi sa dá pokračovať do Helsínk rozličnými spôsobmi – železničnou dopravou (i priamy nočný vlak), autobusom (čiastočne aj nízkonákladové spoje) či letecky (rovnako s “Norwegian”).

Z fínskeho Laponska do strednej Európy

Z laponského Rovaniemi možno doletieť s Norwegian Air Shuttle aj do našich končín (do Budapešti, do Prahy a do Krakova). V réžii tej istej aerolínie máte možnosť využiť z fínskej oblasti Laponska (takisto cez Helsinki) aj letecké linky zo severofínskych miest Ivalo (IVL) a Kittilä (KTT), ležiacich medzi Rovaniemi a nórskou hranicou.

Ruská Murmanská oblasť

Z nórskeho Finnmark do Murmansku a do strednej Európy

Ďalšou variantou bude kombinácia najsevernejšieho nórskeho regiónu Finnmark s prehliadkou susedného Ruska. Cesta z Kirkenes do ruského Murmansku Vám zaberie okolo troch hodín (bez hraničných formalít). Z Murmansku do ruského Petrohradu doputujete letecky (vlakom) s pokračovaním z Petrohradu s leteckou spoločnosťou Wizz Air do Budapešti (alebo sa dá letieť s UTair z Murmansku do Viedne cez Moskvu – v rámci jednej jednosmernej letenky).

Ruský Murmansk – najväčšie mesto sveta za severným polárnym kruhom

Príliš extrémnych teplôt sa nebude dôvod obávať, keďže ruský Murmansk sa pod vplyvom teplého Golfského prúdu radí k dôležitým celoročne nezamŕzajúcim prístavom. Administratívne sídlo Murmanskej oblasti sa (s počtom obyvateľov vyše 300 tisíc) tiež môže popýšiť titulom najľudnatejšieho mesta položeného smerom na sever od polárneho kruhu.

0

Add a Comment