VLetenky

Severné Nórsko (Finnmark) s Norwegian Air Shuttle od 154 EUR

Finnmark
Atmosféra severonórskeho Finnmark v okolí mesta Kirkenes (foto: Michelle Maria/Pixabay/CC0)

Nielen najsevernejšiu partiu Nórska (Finnmark), ale i susedné fínske Laponsko či lákavú Murmanskú oblasť na severozápade Ruska, máte príležitosť navštíviť pri využití ponuky škandinávskej leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Kirkenes (v severonórskom regióne Finnmark) sa dajú kúpiť za 154 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Za polovičnú sumu sú k dispozícii aj jednosmerné letenky (umožňujúce vytvárať trasovania v severnom Nórsku, ale i v kombinácii s fínskym Laponskom či severozápadným Ruskom).

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým počas apríla 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 25. apríla (streda) s návratom z nórskeho Kirkenes (KKN) dňa 29. apríla 2018 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Praha – Kirkenes (Finnmark) za 154 EUR (25.04.-29.04.2018 / streda – nedeľa)

PRG-KKN
Praha, Česká republika – Kirkenes, Nórsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Severné Nórsko (Finnmark)

Sever nórskej pevniny

Región Finnmark na úplnom severe Nórska Vás “omráči” svojou divokou krásou. Neobíďte populárny Nordkapp, ktorý býva často pokladaný za najsevernejší bod Európy – leží však už na ostrove mimo pevniny, reálne by tento status mal patriť mysu Nordkinn (Kinnarodden) v blízkosti mestečka Mehamn. Ak by sme brali do úvahy aj ostrovy v rámci európskeho svetadielu, primát najsevernejšieho bodu Európy by podľa zvolenej metodiky získal svalbardský ostrovček Rossøya (Nórsko) alebo ruský Mys Fligeli na Rudolfovom ostrove v odľahlom súostroví “Zem Františka Jozefa”.

Impresívny Kirkenes

Pôsobivé severonórske mesto Kirkenes bude vcelku vhodným východiskovými bodmi na návštevu celej tejto fantastickej oblasti, pričom ho nájdete na úplnom východe regiónu Finnmark. Samotný Kirkenes, položený približne 10 km od hranice s Ruskom a zhruba 50 km od hraničného pásma s Fínskom, Vás čaká na konci 3140 km dlhej európskej cesty E6, vedúcej z juhošvédskej oblasti Scania (od Trelleborgu v blízkosti Malmö) doslova až “na koniec” Nórska.

Fínske Laponsko

Z nórskeho Finnmark do fínskeho Laponska

Ako jedna z variánt sa núka prílet do nórskeho Kirkenes, s následnou prehliadkou Finnmark a neskorším pozemným (autobusovým) presunom do fínskeho Laponska. Z laponského Rovaniemi možno pokračovať do Helsínk rôznymi spôsobmi – železničnou dopravou (aj priamy nočný vlak), autobusom (čiastočne i nízkonákladové spoje) či letecky (takisto s “Norwegian”).

Z fínskeho Laponska do strednej Európy

Z laponského Rovaniemi sa dá doletieť s Norwegian Air Shuttle i do nášho regiónu (do Budapešti, do Prahy a do Krakova). V réžii rovnakej aerolinky máte možnosť využiť z fínskej oblasti Laponska (taktiež cez Helsinki) i letecké linky zo severofínskych miest Ivalo (IVL) a Kittilä (KTT), ležiacich medzi Rovaniemi a nórskou hranicou.

Ruská Murmanská oblasť

Z nórskeho Finnmark do Murmansku a do strednej Európy

Ďalšou alternatívou bude kombinácia najsevernejšieho nórskeho regiónu Finnmark s prehliadkou susedného Ruska. Cesta z Kirkenes do ruského Murmansku Vám zaberie okolo troch hodín (bez hraničných formalít). Z Murmansku do ruského Petrohradu docestujete letecky (vlakom) s pokračovaním z Petrohradu s leteckou spoločnosťou Wizz Air do Budapešti (alebo možno letieť s UTair z Murmansku do Viedne cez Moskvu – v rámci jednej jednosmernej letenky).

Ruský Murmansk – najväčšie mesto sveta za severným polárnym kruhom

Príliš extrémnych teplôt sa nebude dôvod obávať, keďže ruský Murmansk sa pod vplyvom teplého Golfského prúdu zaraďuje k významným celoročne nezamŕzajúcim prístavom. Administratívne sídlo Murmanskej oblasti sa (s počtom obyvateľov viac ako 300 tisíc) tiež môže pochváliť titulom najľudnatejšieho mesta situovaného smerom na sever od polárneho kruhu.

0