VLetenky

Severné Nórsko (Finnmark) s Norwegian Air Shuttle od 147 EUR

Finnmark
„Vardøhus Fortress“ na ostrove Vardøya v Barentsovom mori (foto: Timo Noko/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Nielen najsevernejšiu časť Nórska (Finnmark), ale aj susedné fínske Laponsko či pútavú Murmanskú oblasť na severozápade Ruska, máte šancu navštíviť (aj v rámci „predĺženého víkendu“) pri využití ponuky škandinávskej leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Kirkenes (v severonórskom regióne Finnmark) sú v predaji za 147 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Za polovičnú sumu sú k dispozícii aj jednosmerné letenky (umožňujúce vytvárať trasovania v severnom Nórsku, ale aj v kombinácii s fínskym Laponskom či severozápadným Ruskom).

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku marca do začiatku mája a od začiatku októbra do konca októbra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu lebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 3. mája (štvrtok) s návratom z nórskeho Kirkenes (KKN) dňa 7. mája 2018 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Praha – Kirkenes (Finnmark) za 147 EUR (03.05.-07.05.2018)

Severné Nórsko (Finnmark)

Sever nórskej pevniny

Región Finnmark na úplnom severe Nórska Vás ohúri svojou divokou krásou. Nevynechajte obľúbený Nordkapp, ktorý býva často považovaný za najsevernejší bod Európy – leží však už na ostrove mimo pevniny, reálne by tento status mal patriť mysu Nordkinn (Kinnarodden) blízko mestečka Mehamn. Pokiaľ by sme brali do úvahy i ostrovy v rámci európskeho svetadielu, primát najsevernejšieho bodu Európy by podľa zvolenej metodiky získal svalbardský ostrovček Rossøya (Nórsko) alebo ruský Mys Fligeli na Rudolfovom ostrove v odľahlom súostroví “Zem Františka Jozefa”.

Pôsobivý Kirkenes

Impresívne severonórske mesto Kirkenes bude celkom vhodným východiskovými bodmi na návštevu celej tejto fascinujúcej oblasti, pričom ho nájdete na úplnom východe regiónu Finnmark. Samotný Kirkenes, situovaný zhruba 10 km od hranice s Ruskom a približne 50 km od hraničného pásma s Fínskom, Vás očakáva na konci 3140 km dlhej európskej cesty E6, vedúcej z juhošvédskej oblasti Scania (od Trelleborgu v blízkosti Malmö) doslova až “na koniec” Nórska.

Fínske Laponsko

Z nórskeho Finnmark do fínskeho Laponska

Ako jedna z alternatív sa ponúka prílet do nórskeho Kirkenes, s následnou prehliadkou Finnmark a neskorším pozemným (autobusovým) presunom do fínskeho Laponska. Z laponského Rovaniemi sa dá pokračovať do Helsínk rozličnými spôsobmi – železničnou dopravou (i priamy nočný vlak), autobusom (čiastočne aj nízkonákladové spoje) či letecky (rovnako s Norwegian).

Z fínskeho Laponska do strednej Európy

Z laponského Rovaniemi možno doletieť s Norwegian Air Shuttle aj do našich končín (do Budapešti, do Prahy, do Viedne a do Krakova). Pod taktovkou rovnakej aerolinky máte možnosť využiť z fínskej partie Laponska (takisto cez Helsinki) aj letecké linky zo severofínskych miest Ivalo (IVL) a Kittilä (KTT), ležiacich medzi Rovaniemi a nórskou hranicou.

Ruská Murmanská oblasť

Z nórskeho Finnmark do Murmansku a do strednej Európy

Ďalšou variantou bude kombinácia najsevernejšieho nórskeho regiónu Finnmark s prehliadkou susedného Ruska. Cesta z Kirkenes do ruského Murmansku Vám zaberie okolo troch hodín (bez hraničných formalít). Z Murmansku do ruského Petrohradu doputujete letecky (vlakom) s pokračovaním z Petrohradu s leteckou spoločnosťou Wizz Air do Budapešti (alebo možno letieť s UTair z Murmansku do Viedne cez Moskvu – v rámci jednej jednosmernej letenky).

Ruský Murmansk – najväčšie mesto sveta za severným polárnym kruhom

Príliš extrémnych teplôt sa nebude dôvod obávať, keďže ruský Murmansk sa pod vplyvom teplého Golfského prúdu radí k dôležitým celoročne nezamŕzajúcim prístavom. Administratívne sídlo Murmanskej oblasti sa (s počtom obyvateľov vyše 300 tisíc) taktiež môže popýšiť titulom najľudnatejšieho mesta položeného smerom na sever od polárneho kruhu.

0