VLetenky

Severné Mariány (Mikronézia) a Južná Kórea s Qatar Airways a Jeju Air od 504 EUR

Severné Mariány
Idylické piesočnaté pláže tropického (“hlavného”) ostrova Saipan (foto: Chris Dickey/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu atraktívnych Severomariánskych ostrovov spolu s východoázijskou Južnou Kóreou možno zavítať pri kombinácii ponúk spoločností Qatar Airways (Oneworld) a Jeju Air (s odletom z Budapešti).

Na mikronézske Severné Mariány (Saipan) sa dopravíte za 504 EUR so spomínanými aerolinkami cez Južnú Kóreu z budapeštianskeho letiska pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase z Budapešti do Soulu (1. obojsmerná letenka s Qatar Airways za 353 EUR) a zo Soulu do Saipanu (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 151 EUR).

Zo strednej Európy do Južnej Kórei s Qatar Airways za 353 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na palube leteckej spoločnosti Qatar Airways na trase z našej oblasti do grandióznej východoázijskej krajiny pod názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejského hlavného mesta Soul sa predávajú za 353 EUR s odletom zo spomenutého budapeštianskeho leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú cesty v období od 15. januára do 30. júna 2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 6. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu (t.j. v čase od polky januára do konca júna 2016).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 3. marca s návratom z juhokórejského Soulu (ICN) dňa 17. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul za 353 EUR (03.03.-17.03.2016)
Budapešť – Soul za 358 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Soul za 111700 HUF (rezervácia v AJ / na webe dopravcu)
Budapešť – Soul za 374 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Soul za 10049 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Južnej Kórei na Severné Mariány s Jeju Air za 151 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Severomariánske ostrovy na krídlach miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) kúpite za 187800 KRW (alebo v prepočte cca 151 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 7. marca s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 16. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Soul – Saipan (Severné Mariány) za 187800 KRW (07.03.-16.03.2016)

Celkový itinerár Severné Mariány s Južnou Kóreou za 504 EUR

Príklad cestovného itinerára
03.03.2016 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Qatar Airways (1. letenka)
07.03.2016 Soul (ICN) – Saipan (SPN) s Jeju Air (2. letenka)
16.03.2016 Saipan (SPN) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
17.03.2016 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Qatar Airways (1. letenka)

Severomariánske ostrovy

Pôvabné Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej partii pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Guam tvoria Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás čaká aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre nazývaná Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenia sa zhostil Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Prvá Cesta okolo sveta

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska ku Nemecku

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry významnou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom americkým a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-pliticky spravovalo s názvom Nemecká Nová Guinea.

Od Japonska až k USA

V priebehu WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po nesmierne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opôť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Iba tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich

Geograficky Severné Mariány tvorí 15 ostrovov, z ktorých sú obývané len tri. K nim sa zaraďujú Saipan, už skôr spomínaný Tinian a Rota. K najobľúbenejším sa radí nepochybne Saipan, kde Vás čaká i (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).

Prekrásne pláže a výborné podmienky na potápanie

Tak ako prakticky takmer celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy patria k neskutočne vďačným cieľom pre potápačských entuziastov, ktorí tu majú mnoho šancí odhaľovať fascinujúci podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj fanúšikovia plážových scenérií – zo Saipanu skúste príjemný výlet na malebný neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0