VLetenky

Severné Mariány (Mikronézia) a Južná Kórea s Alitaliou a Jeju Air od 566 EUR

Saipan
Tropický Mañagaha Island pri západnom pobreží ostrova Saipan (foto: Hajime NAKANO/Flickr/CC BY 2.0)

Na netradičnú cestu na atraktívne Severomariánske ostrovy v ďalekej Oceánii spolu s východoázijskou Južnou Kóreou majú príležitosť zamieriť nielen cestovateľskí, potápačskí či leteckí fajnšmekri pri skombinovaní ponúk leteckých spoločností Alitalia (Sky Team) a Jeju Air (s odletom z Budapešti).

Na mikronézske Severné Mariány (Saipan) sa dopravíte za 566 EUR so spomínanými aerolíniami cez Južnú Kóreu z budapeštianskeho leteckého prístavu pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase z Budapešti do Soulu (1. obojsmerná letenka s Alitaliou za 356 EUR) a zo Soulu do Saipanu (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 210 EUR).

Z Budapešti do Južnej Kórei s Alitaliou za 356 EUR

Prvou časťou itinerára bude spiatočný let na palube leteckej spoločnosti Alitalia na trase zo susedného Maďarska do grandióznej východoázijskej krajiny s názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejskej metropoly Soul sa predávajú za 356 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Tarifné podmienky stanovujú cesty do 30. júna 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 23. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve počas júna 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 11. júna a návrat z juhokórejského Soulu (ICN) dňa 26. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul za 356 EUR (11.06.-26.06.2015)

Z Južnej Kórei na Severné Mariány s Jeju Air za 210 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Severomariánske ostrovy na krídlach miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium pod názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) kúpite za 251900 KRW (alebo v prepočte cca 210 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 15. júna s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 24. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Soul – Saipan (Severné Mariány) za 251900 KRW (15.06.-24.06.2015)

Celkový itinerár Severné Mariány s Južnou Kóreou za 566 EUR

Príklad cestovného itinerára
11.06.2015 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Alitaliou (1. letenka)
15.06.2015 Soul (ICN) – Saipan (SPN) s Jeju Air (2. letenka)
24.06.2015 Saipan (SPN) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
26.06.2015 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Alitaliou (1. letenka)

Severomariánske ostrovy

Pôvabné Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej partii pacifickej Mikronézie. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Guam tvoria Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás čaká aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvaná Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskej koruny. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) zrejme v boji s domorodcami a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry významnou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne riadilo pod názvom Nemecká Nová Guinea. V priebehu WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po nesmierne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Prekrásne pláže a excelentné podmienky na potápanie

Geograficky Severné Mariány tvorí 15 ostrovov, z ktorých sú obývané len tri a to Saipan, už spomínaný Tinian a Rota. K najobľúbenejším sa radí Saipan, kde Vás očakáva aj (rovnomenné) administratívne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan). Tak ako prakticky skoro celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy sa radia k veľmi vďačným cieľom pre potápačských entuziastov, ktorí tu majú mnoho príležitostí odhaliť fascinujúci podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj fanúšikovia plážových scenérií – zo Saipanu skúste príjemný výlet na malebný neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0