VLetenky

Severné Mariány (Mikronézia) a Južná Kórea s Air China a Jeju Air od 545 EUR

Saipan
Mañagaha Island pri západnom pobreží ostrova Saipan (foto: dfmwd/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Popri avizovanom tarife na Guam v Mikronézii možno zavítať aj na návštevu nemenej atraktívnych Severomariánskych ostrovov spolu s východoázijskou Južnou Kóreou pri podobnej kombinácii tarifov spoločností Air China (Star Alliance) a Jeju Air (s odletom zo strednej Európy).

Na mikronézske Severné Mariány (Saipan) sa dopravíte za 545 EUR so spomínanými aerolíniami cez Južnú Kóreu z Budapešti (pri návrate do Viedne) pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase Budapešť – Soul – Viedeň (1. obojsmerná letenka s Air China za 393 EUR) a zo Soulu do Saipanu (2. obojsmerná letenka s Jeju Air za 152 EUR).

Zo strednej Európy do Južnej Kórei s Air China za 393 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na krídlych leteckej spoločnosti Air China na trase z našej oblasti do obdivuhodnej východoázijskej krajiny s názvom Južná Kórea.

Spiatočné letenky do juhokórejskej metropoly Soul sa predávajú za 393 EUR s odletom z Budapešti a návratom do Viedne. Tarifné podmienky určujú cesty v období 01.09.-20.12.2015 a 28.12.2015-26.03.2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. augusta (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Južnej Kórei nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. novembra a návrat z juhokórejského Soulu (ICN) do Viedne (VIE) dňa 22. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Soul – Viedeň za 393 EUR (06.11.-22.11.2015)
Budapešť – Soul – Viedeň za 399 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Soul – Viedeň za 10199 CZK (rezervácia v ČJ)

Z Južnej Kórei na Severné Mariány s Jeju Air za 152 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z juhokórejského Soulu na Severomariánske ostrovy na palube miestnej leteckej spoločnosti Jeju Air.

Spiatočné letenky na americké zámorské teritórium s názvom Severomariánske ostrovy (Saipan) kúpite za 200400 KRW (alebo v prepočte cca 152 EUR) s odletom z juhokórejského Soulu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Severomariánske ostrovy môže byť odlet zo Soulu (ICN) dňa 9. novembra s návratom zo Saipanu (SPN) dňa 19. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Soul – Saipan (Severné Mariány) za 200400 KRW (09.11.-19.11.2015)

Celkový itinerár Severné Mariány s Južnou Kóreou za 545 EUR

Príklad cestovného itinerára
06.11.2015 Budapešť (BUD) – Soul (ICN) s Air China (1. letenka)
09.11.2015 Soul (ICN) – Saipan (SPN) s Jeju Air (2. letenka)
19.11.2015 Saipan (SPN) – Soul (ICN) s Jeju Air (2. letenka)
22.11.2015 Soul (ICN) – Budapešť (BUD) s Air China (1. letenka)

Severomariánske ostrovy

Príťažlivé Severné Mariány (Northern Mariana Islands) nájdete v západnej časti pacifickej Mikronézie. Spolu s pomerne neveľmi vzdialeným takisto americkým zámorským teritóriom Guam vytvárajú Mariánske ostrovy. V tejto oblasti Vás očakáva i najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlboká Mariánska priekopa. Názov súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej s menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre zvaná Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov

Samotné Severné Mariány pre Európu objavil v roku 1521 Fernão de Magalhães, odvážny portugalský moreplavec v službách španielskych panovníkov. Z piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili andalúzsku Sevillu (smerom na západ) sa po zrealizovaní cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti len jedna loď s príznačným názvom Victoria (s iba osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zahynul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) v boji s domorodcami a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

Prvá Cesta okolo sveta

Pôvodne Magalhãesov dôstojník Juan Sebastián Elcano (del Cano) sa stal prakticky prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – aj keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska ku Nemecku

Neskôr sa Mariánske ostrovy stali pre španielske galéry dôležitou zastávkou na trasách z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom americkým a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne-pliticky spravovalo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

Od Japonska až k USA

Počas WWI Severné Mariány zabralo Japonsko a krátko po útoku na Pearl Harbour v priebehu II. svetovej vojny odtiaľto napadlo i susedný americký Guam. Po nesmierne ťažkých bojoch sa celé Mariánske ostrovy znovu dostali pod kontrolu USA a z ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Len tri trvalo obývané ostrovy z pätnástich

Geograficky Severné Mariány vytvára 15 ostrovov, z ktorých sú obývané iba tri. K nim sa radia Saipan, už skôr spomínaný Tinian a Rota. K najpopulárnejším sa zaraduje nepochybne Saipan, kde Vás očakáva aj (rovnomenné) administratívno-správne centrum Northern Mariana Islands (Capitol Hill/Saipan).

Nádherné pláže a vynikajúce podmienky na potápanie

Tak ako v podstate skoro celá oblasť Mikronézie, aj Severomariánske ostrovy patria k nesmierne vďačným cieľom pre potápačských entuziastov, ktorí tu majú množstvo príležitostí objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov a veľký počet potopených vrakov z vojnovej éry. Na svoje si však určite prídu i priaznivci plážových scenérií – zo Saipanu skúste pohodový výlet na malebný neďaleký neobývaný ostrovček Mañagaha.

0