VLetenky

Seattle s United Airlines od 338 EUR

Seattle
Mt. Rainier (4392 m) v rovnomennom národnom parku (foto: Anupam_ts/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoznať americký severozápad (a prípadne si odskočiť aj do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte možnosť pri využití lákavej ponuky spoločnosti United Airlines v spolupráci s partnerskými Austrian Airlines zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle v severozápadnom kúte USA sa dajú kúpiť za 338 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Tarifné podmienky určujú odlety v období 10.01.-22.03. a 01.11.-16.12.2015 (s ukončením ciest do 23.12.2015), min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 11. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do amerického štátu Washington nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 16. marca s návratom zo Seattle (SEA) dňa 30. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Seattle za 338 EUR (16.03.-30.03.2015)
Viedeň – Seattle za 341 EUR (rezervácia v NJ)

Seattle

Hi-tech firmy a pútavá hudobná scéna

Famózny 600-tisícový Seattle Vás očakáva medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. Aj keď samotné mesto sa neradí k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (najmä v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla dôležité mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a množstvo iných. Seattle sa môže popýšiť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej začínali a vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (aj veľa iných).

Znamenité národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás čaká niekoľko skvelých národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozkladá rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod natrafíte na úžasný Mt. Rainier National Park s nádherným stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Ak sa vyberiete na severovýchod, narazíte na prekrásny ľadovcový North Cascades National Park s excelentným Mt. Baker (3286 m) a neuveriteľne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov vhodnú možnosť si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. Počas “winter season” 1998/99 tu bolo zaznamenaných neskutočných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, kým počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo zaznamenaných spolu 16,3 m snehových vločiek. Pokiaľ obľubujete tvorbu režiséra Davida Lyncha, možno Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré asi skôr poznáte ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Impresívne Jet City

Fantastické americké Seattle nosí nie nadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. I keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov zostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude pravdepodobne poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá časť výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (situovaných okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), situovaná približne 10 km najuh od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O niekoľko kilometrov viac na východ sa rozkladá Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva aj neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najpútavejším vzdušným prístavom sa však istotne radí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zas pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Svetoznáma Boeing Everett Factory

Narazíte tu však aj na preslávenú Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte výbornú “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete čosi z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa pýši titulom najväčšej budovy na svete podľa zastavanej plochy i obostavaného priestoru).

0