VLetenky

Seattle s Delta Air Lines od 500 EUR

Mount Shuksan
Grandiózny Mount Shuksan (2783 m) v North Cascades N.P. (foto: Peter Stevens/Izzy /Flickr/CC BY 2.0)

Uvidieť americký severozápad (a prípadne si odskočiť aj do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte príležitosť vďaka spoločnosti Delta Air Lines v spolupráci s partnerskými Air France-KLM z leteckej aliancie Sky Team (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle (v severozápadnom kúte Spojených štátov) sa dajú kúpiť za 500 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety v období od 22. decembra 2015 do 3. apríla 2016, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice januára do začiatku apríla 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 1. apríla s návratom z amerického Seattle (SEA) dňa 15. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Seattle za 500 EUR (01.04.-15.04.2016)
Viedeň – Seattle za 517 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Seattle za 527 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Seattle za 14004 CZK (rezervácia v ČJ)

Seattle

Hi-tech firmy a lákavá hudobná scéna

Znamenitý 600-tisícový Seattle Vás čaká medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. I keď samotné mesto sa nezaraďuje k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (najmä v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla významné mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a mnoho iných. Seattle sa môže pochváliť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (i veľa iných interpretov).

Famózne národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás očakáva niekoľko úžasných národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozprestiera rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod naďabíte na úžasný Mt. Rainier National Park s prekrásnym stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Pokiaľ sa vydáte na severovýchod, natrafíte na nádherný ľadovcový North Cascades National Park s vynikajúcim Mt. Baker (3286 m) s neskutočne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov vhodnú možnosť si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. V priebehu “winter season” 1998/99 tu bolo zaznamenaných neuveriteľných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, kým počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo nameraných spolu 16,3 m snehových vločiek. Ak máte radi tvorbu režiséra Davida Lyncha, možno Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré Vám asi skôr bude známe ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Impresívne Jet City

Fascinujúci americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. Aj keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov zostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude zrejme poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá “partia” výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (situovaných okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), položené zhruba 10 km južne od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O zopár kilometrov viac na východ sa rozprestiera Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva aj neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najzaujímavejším vzdušným prístavom však určite patrí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zase pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Legendárna Boeing Everett Factory

Natrafíte tu však aj na svetoznámu Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte výbornú “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete niečo z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa pýši titulom najväčšej budovy zemegule podľa zastavanej plochy aj obostavaného priestoru).

0