VLetenky

Seattle s British Airways od 544 EUR

Seattle
Mt. Shuksan (2783 m) – North Cascades N.P. (foto: Anna & Michal/JoAnn Zheng /Flickr/CC BY-SA 2.0)

Vzhliadnuť americký severozápad (a prípadne si odskočiť i do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte šancu nielen počas babieho leta zásluhou spoločnosti British Airways v spolupráci s partnermi z leteckej aliancie Oneworld (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle v severozápadnom kúte USA sa dajú kúpiť za 544 EUR s odletom z Krakova a návratom do Budapešti. Tarifné podmienky stanovujú odlety v čase od 16. augusta do 17. decembra 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 28. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu (a o niečo vyššiu) cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) v období od polky septembra do polovice decembra 2015.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Krakova (KRK) dňa 16. septembra s návratom z amerického Seattle (SEA) do Budapešti (BUD) dňa 29. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Krakov – Seattle – Budapešť za 544 EUR (16.09.-29.09.2015)

Seattle

Hi-tech firmy a lákavá hudobná scéna

Famózny 600-tisícový Seattle Vás očakáva medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. Aj keď samotné mesto sa neradí k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (najmä v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla dôležité mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a množstvo iných. Seattle sa môže popýšiť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej začínali a vyrastali i Jimi Hendrix či Ray Charles (aj veľa iných interpretov).

Znamenité národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás čaká niekoľko skvelých národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozkladá rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod natrafíte na úžasný Mt. Rainier National Park s nádherným stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Ak sa vyberiete na severovýchod, naďabíte na prekrásny ľadovcový North Cascades National Park s vyniljaúcim Mt. Baker (3286 m) s nesmierne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov vhodnú príležitosť si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. Počas “winter season” 1998/99 tu bolo nameraných neuveriteľných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, kým počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo zaznamenaných spolu 16,3 m snehových vločiek. Pokiaľ obľubujete tvorbu režiséra Davida Lyncha, možno Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré asi skôr poznáte ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Impresívne Jet City

Fantastické americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. I keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov zostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude pravdepodobne poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá “partia” výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (položených okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), situované približne 10 km najuh od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O niekoľko kilometrov viac na východ sa rozkladá Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva i neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najpútavejším vzdušným prístavom však istotne patrí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zas pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Svetoznáma Boeing Everett Factory

Narazíte tu však i na preslávenú Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte excelentnú “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete čosi z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa hrdí titulom najväčšej budovy na svete podľa zastavanej plochy i obostavaného priestoru).

0