VLetenky

Seattle s British Airways od 532 EUR

Seattle
Mount Shuksan (2783 m) v North Cascades National Park (foto: Peter Stevens/Flickr/CC BY 2.0)

Vzhliadnuť severozápad USA (a prípadne si odskočiť aj do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte príležitosť aj na začiatku letného obdobia zásluhou spoločnosti British Airways v spolupráci s partnermi z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Krakova).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle v severozápadnom kúte USA sa dajú kúpiť za 532 EUR s odletom zo spomínaného krakovského letiska Jána Pavla II.

Tarifné podmienky určujú odlety v dobe od 5. januára do 26. júna 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 26. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu (a o čosi vyššiu) cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z poľského Krakova (KRK) dňa 15. júna s návratom z amerického Seattle (SEA) dňa 29. júna 2016.

Rezervácia letenky:
Krakov – Seattle za 532 EUR (15.06.-29.06.2016)
Krakov – Seattle za 551 EUR (rezervácia v NJ)
Krakov – Seattle za 557 EUR (rezervácia v SJ)
Krakov – Seattle za 14784 CZK (rezervácia v ČJ)

Seattle

Hi-tech firmy a pútavá hudobná scéna

Znamenitý 600-tisícový Seattle Vás čaká medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. I keď samotné mesto sa nezaraďuje k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (hlavne v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla významné mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a množstvo iných. Seattle sa môže pochváliť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej začínali a vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (i veľa iných interpretov).

Famózne národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás očakáva niekoľko úžasných národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozprestiera rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod naďabíte na skvelý Mt. Rainier National Park s prekrásnym stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Pokiaľ sa vydáte na severovýchod, naďabíte na nádherný ľadovcový North Cascades National Park s výborným Mt. Baker (3286 m) s nesmierne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov výhodnú šancu si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. V priebehu “winter season” 1998/99 tu bolo zaznamenaných neskutočných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, zatiaľ čo počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo nameraných spolu 16,3 m snehových vločiek. Ak obľubujete tvorbu režiséra Davida Lyncha, možno Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré asi skôr poznáte ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Pôsobivé Jet City

Fascinujúce americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. Aj keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov ostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude zrejme poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá časť výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (situovaných okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), položené zhruba 10 km južne od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O pár kilometrov viac na východ sa rozprestiera Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva aj neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najlákavejším vzdušným prístavom však určite patrí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zase pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Preslávená Boeing Everett Factory

Naďabíte tu však aj na legendárnu Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte vynikajúcu “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete niečo z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa hrdí titulom najväčšej budovy planéty podľa zastavanej plochy aj obostavaného priestoru).

0