VLetenky

Seattle s British Airways od 401 EUR

North Cascades National Park
Johannesburg Mountain (2499 m) v North Cascades National Park (foto: Peter Stevens/Flickr/CC BY 2.0)

Uvidieť severozápad USA (a prípadne si odskočiť i do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia) máte príležitosť v jarnom období vďaka spoločnosti British Airways v spolupráci s partnerskými aerolinkami z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle (v severozápadnom kúte Spojených štátov) sú v predaji za 401 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety v čase od 1. apríla do 31. mája 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 17. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 25. mája s návratom z amerického Seattle (SEA) dňa 8. júna 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Seattle za 404 EUR (25.05.-08.06.2016)
Viedeň – Seattle za 413 EUR (rezervácia na webe dopravcu)
Viedeň – Seattle za 429 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Seattle za 11521 CZK (rezervácia v ČJ)

Seattle

Hi-tech firmy a atraktívna hudobná scéna

Famózny 600-tisícový Seattle Vás očakáva medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. Aj keď samotné mesto sa neradí k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (hlavne v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla dôležité mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a množstvo iných. Seattle sa môže popýšiť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (i veľa iných interpretov).

Znamenité národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás čaká niekoľko skvelých národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozkladá rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod natrafíte na skvelý Mt. Rainier National Park s nádherným stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Ak sa vyberiete na severovýchod, naďabíte na prekrásny ľadovcový North Cascades National Park s výborným Mt. Baker (3286 m) s nesmierne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mount Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mount Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov výhodnú šancu si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. Počas “winter season” 1998/99 tu bolo nameraných neskutočných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, zatiaľ čo počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo zaznamenaných spolu 16,3 m snehových vločiek. Pokiaľ máte radi tvorbu režiséra Davida Lyncha, azda Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré Vám asi skôr bude známe ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Pôsobivé Jet City

Fantastický americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste roku 1916 založil Wiliam E. Boeing. I keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov ostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude pravdepodobne poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá časť výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (položených okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), situované približne 10 km na juh od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O niekoľko kilometrov viac na východ sa rozkladá Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva i neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K najpútavejším vzdušným prístavom však istotne patrí Paine Field (PAE), kde na druhej strane zase pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Preslávená Boeing Everett Factory

Naďabíte tu však i na legendárnu Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte vynikajúcu “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete čosi z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa pýši titulom najväčšej budovy planéty podľa zastavanej plochy i obostavaného priestoru).

0