VLetenky

Seattle s American Airlines od 400 EUR

Seattle
Mount Rainier (4392 m) v rovnomennom národnom parku (foto: Anupam_ts/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoznať americký severozápad (a prípadne si odskočiť aj do susedného Vancouveru v kanadskej provincii Britská kolumbia) máte príležitosť i počas letných prázdnin vďaka spoločnosti American Airlines v spolupráci s partnerskými British Airways z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do amerického veľkomesta Seattle v severozápadnom kúte USA kúpite za 400 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. V cene 314 EUR možno zvoliť návrat do Mníchova.

Tarifné podmienky stanovujú min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 6. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v čase od januára do novembra 2015 (vrátane letných prázdnin).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do amerického štátu Washington nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 8. júla s návratom zo Seattle (SEA) dňa 22. júla 2015 (za 400 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 8. júla s návratom z amerického Seattle (SEA) do Mníchova (MUC) dňa 22. júla 2015 (za 314 EUR).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Seattle za 400 EUR (08.07.-22.07.2015)
Viedeň – Seattle za 405 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Seattle za 422 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Seattle za 11800 CZK (rezervácia v ČJ)

Viedeň – Seattle – Mníchov za 314 EUR (08.07.-22.07.2015)

Doprava do Nemecka

Na letecký prískok do nemeckého Mníchova (a viceversa) máte možnosť využiť letecké linky Niki/Air Berlin z Viedne (s tromi dennými rotáciami), ekonomickejšou variantou v závislosti od konkrétnych termínov môže byť pozemná cesta autobusmi spoločnosti Touring/Eurolines (od 35 EUR/smer z Bratislavy; cestovatelia spoza Moravy využijú linky Touring medzi Mníchovom a Prahou). Ďalšou alternatívou bude použitie pohodlných rýchlovlakov rakúskych (resp. nemeckých) železníc Railjet z Viedne (na weboch nemeckých/rakúskych dopravcov od 29 EUR/smer).

Seattle

Hi-tech firmy a pútavá hudobná scéna

Znamenitý 600-tisícový Seattle Vás čaká medzi pacifickým výbežkom, zálivom Puget Sound a jazerom Lake Washington. I keď samotné mesto sa nezaraďuje k najľudnatejším veľkomestám USA, v jeho metropolitnej oblasti žije asi 3,5 milióna obyvateľov. V širšej aglomerácii (hlavne v mestách Redmond a Bellevue) majú svoje sídla významné mená, pôsobiace v sfére hi-tech a e-commerce ako Microsoft, Amazon.com, Expedia, Nintendo a mnoho iných. Seattle sa môže pochváliť vplyvnou hudobnou scénou, na ktorej začínali a vyrastali aj Jimi Hendrix či Ray Charles (i veľa iných interpretov).

Famózne národné parky na americkom severozápade

V okolí Seattle Vás očakáva niekoľko úžasných národných parkov. Medzi mestom a Tichým oceánom sa rozprestiera rozľahlý Olympic National Park (Mt. Olympus – 2432 m). Smerom na juhovýchod naďabíte na skvelý Mt. Rainier National Park s prekrásnym stratovulkánom Mt. Rainier (4392 m). Pokiaľ sa vydáte na severovýchod, natrafíte na nádherný ľadovcový North Cascades National Park s vyniljaúcim Mt. Baker (3286 m) a neskutočne fotogenickým Mt. Shuksan (2783 m).

Mt. Baker s 29 m snehu počas jednej zimnej sezóny

Oblasť Mt. Baker, kde máte v miestnom stredisku zimných športov výhodnú možnosť si schuti zalyžovať, sa pýši neoficiálnym svetovým rekordom v množstve snehovej prikrývky za sezónu. V priebehu “winter season” 1998/99 tu bolo zaznamenaných neskutočných 29 m ako celkový úhrn snehových zrážok, zatiaľ čo počas najvýdatnejšieho kalendárneho roka bolo nameraných spolu 16,3 m snehových vločiek. Ak obľubujete tvorbu režiséra Davida Lyncha, možno Vás poteší prehliadka mestečka North Bend, ktoré asi skôr poznáte ako miesto filmových exteriérov zo snímky “Twin Peaks”.

Pôsobivé Jet City

Fascinujúce americké Seattle nosí nenadarmo prezývku “Jet City” – pôsobí tu spoločnosť Boeing Company, ktorú v meste r. 1916 založil Wiliam E. Boeing. Aj keď vedenie firmy sa medzičasom presťahovalo do Chicaga, na severozápade Spojených štátov ostala prevažná časť výroby. Väčšina cestovateľov bude zrejme poznať najväčší letecký prístav v aglomerácii, Seattle-Tacoma Intl Airport (SEA), avšak drvivá časť výrobných procesov a skúšobných letov Boeingu sa odohráva na menších letiskách tejto metropolitnej oblasti (situovaných okolo Washingtonského jazera).

Boeing a jeho letiská

Boeing Field (BFI), položené zhruba 10 km južne od Seattle, okrem pravidelnej prepravy slúži na testovacie účely strojov Boeing 737. O niekoľko kilometrov viac na východ sa rozprestiera Renton Aiport s charterovou dopravou (RNT), ktoré využíva aj neďaleká Boeing Renton Factory (momentálne výroba 737-ičiek). K naljákavejším vzdušným prístavom sa však určite zaraďuje Paine Field (PAE), kde na druhej strane zas pokusy o pravidelnú komerčnú dopravu zlyhali.

Preslávená Boeing Everett Factory

Narazíte tu však aj na svetoznámu Boeing Everett Factory s výrobou wide body modelov – 747-8, 767, 777 a 787 Dreamliner. Nevynechajte vynikajúcu “Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour“, kde sa dozviete niečo z histórie a “nakuknete” priamo do výrobných hál (mimochodom Everett Factory sa pýši titulom najväčšej budovy na svete podľa zastavanej plochy aj obostavaného priestoru).

0