VLetenky

Santorini s Niki od 125 EUR

Grécko
Fira (foto: Klearchos Kapoutsis @ klearchosguidetothegalaxy.blogspot.com /Flickr/CC BY 2.0)

I za hľadaním stratenej Atlantídy sa majú šancu vybrať hlavne flexibilnejší a pohotovejší cestovatelia pri využití lákavej last minute ponuky charterových leteniek na palube spoločnosti Niki/Air Berlin na fenomenálne grécke súostrovie Santorini (s odletom z viedenského letiska).

Spiatočné letenky na Santorini sú v predaji za 125 EUR s odletom zo spomínanej Viedne (VIE) dňa 4. mája a návratom z gréckeho Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 11. mája 2015.

Neveľké množstvo ďalších termínov (s rôznou dĺžkou pobytu) v podobnom časovom období bude k dispozícii za príplatok (last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou).

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 125 EUR (04.05.-11.05.2015)

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km juhovýchodne od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používalo pomenovanie Kallístē (najkrajší), neskôr pribudol názov Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku, situovanom na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala stratená Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v gigantickej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Neskutočne príťažlivá Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, typická hlavne pre Kyklady, Vás doslova omráči. Nevynechajte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam doputujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po nesmierne magických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Kým bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka prekrásne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli i najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0