VLetenky

Santorini s Niki od 119 EUR

Grécko
Čaro Oia na severe Santorini (foto: Stacy Cashman @ RamblingTraveler.com /Flickr/CC BY-SA 2.0)

Aj za objavovaním stratenej Atlantídy sa majú šancu vypraviť hlavne flexibilnejší a pohotovejší cestovatelia pri využití atraktívnej last minute ponuky charterových leteniek na palube spoločnosti Niki/Air Berlin na grandiózne grécke súostrovie Santorini (s odletom z viedenského leteckého prístavu).

Spiatočné letenky na Santorini máte príležitosť kúpiť za 119 EUR s odletom zo spomínanej Viedne (VIE) dňa 19. júna (piatok) a návratom z gréckeho Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 26. júna 2015 (piatok) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Ďalšie termíny (s rozličnou dĺžkou pobytu v rozmedzí 7 až 14 dní) v podobnom časovom období (t.j. s odletom v druhej polovici júna 2015) budú k dispozícii za neveľký príplatok.

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 119 EUR (19.06.-26.06.2015)

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km juhovýchodne od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenivanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a oborovských zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v gigantickej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Neskutočne príťažlivá Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, typická najmä pre Kyklady, Vás doslova omráči. Nevynechajte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po nesmierne magických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Kým bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka prekrásne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0