VLetenky

Santorini s Eurowings od 85 EUR

Greece
Charakteristická panoráma subtropického súostrovia Santorini (foto: Parekh Cards/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Nielen za aktívnym oddychom (i za hľadaním bájnej Atlantídy) sa máte šancu vybrať (v úvode letného obdobia) vďaka last minute ponuke priamych charterových letov na krídlach spoločnosti Eurowings z Viedne na Santorini (s odbavenou batožinou v základnej cene).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na grécky stredomorský ostrov Santorini sú k dispozícii za 85 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu (VIE) dňa 10. júna (nedeľa) a návratom zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 17. júna 2018 (nedeľa) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 17. júna (nedeľa) a návrat z gréckeho Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 24. júna 2018 (nedeľa).

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 85 EUR (10.06.-17.06.2018 / nedeľa – nedeľa)
Viedeň – Santorini za 85 EUR (17.06.-24.06.2018 / nedeľa – nedeľa)
Pozn.: Priame lety s odbavenou batožinou

VIE-JTR
Viedeň, Rakúsko – Santorini, Grécko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Neskutočne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná hlavne pre Kyklady, Vás doslova “omráči”. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte i “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne magických skalných bralách priamo z Fira.

Prekrásne pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka nádherné pláže (rôznych farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta i úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0