VLetenky

Santorini s Eurowings od 110 EUR

Grécko
Grandiózna kykladská architektúra hlavného ostrova Santorini (foto: Klaus Stebani/Pixabay/CC0)

Nielen za aktívnym oddychom (i za hľadaním bájnej Atlantídy) sa možno vybrať (na začiatku sezóny) s ponukou priamych letov spoločnosti Eurowings z Viedne na idylické grécke súostrovie Santorini.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na subtropický stredomorský ostrov Santorini sú v predaji za 110 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas prvej polovice mája 2017 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Santorini nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 5. mája (piatok) a návrat zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) dňa 7. mája 2016 (nedeľa).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky na Santorini môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 5. mája (piatok) a návrat zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) dňa 12. mája 2016 (piatok).

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 110 EUR (05.05.-07.05.2017)
Viedeň – Santorini za 120 EUR (05.05.-12.05.2017)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používalo pomenovanie Kallístē (najkrajší), neskôr pribudol názov Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Nesmierne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná hlavne pre Kyklady, Vás doslova ohúri. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte i “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Čarokrásne pláže

Kým bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka nádherné pláže (rôznych farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta i skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0