VLetenky

Santorini s Austrian Airlines za 99 EUR

Grécko
Mágia malebného mestečka Oia na severnom výbežku Santorini (foto: Peter/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen za aktívnym oddychom (i za hľadaním bájnej Atlantídy) sa máte príležitosť vybrať vďaka pútavej (last minute) ponuke charterových leteniek na krídlach spoločnosti Austrian Airlines na obdivuhodné grécke súostrovie Santorini (s odletom z viedenského leteckého prístavu).

Spiatočné letenky na Santorini sú v predaji za 99 EUR s odletom zo spomínanej Viedne. V najnižšej cenovej hladine nájdete neveľké množstvo termínov s odletom v priebehu júla 2015 s variabilnou dĺžkou pobytu 7 až 14 dní – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 20. júla a návratom z gréckeho Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 27. júla 2015.

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 99 EUR (20.07.-27.07.2015)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používalo pomenovanie Kallístē (najkrajší), neskôr pribudol názov Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovitej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Nesmierne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná hlavne pre Kyklady, Vás doslova “odrovná”. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte i “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Prekrásne pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka nádherné pláže (rôznych farieb). Impresívnu “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta i skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0