VLetenky

Santorini s Austrian Airlines za 129 EUR

Grécko
Mágia miestneho hlavného mesta Fira na západe Santorini (foto: Eric Hossinger/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen za aktívnym oddychom (i za hľadaním bájnej Atlantídy) možno vyraziť v blízkom časovom období s (last minute) ponukou charterových leteniek na krídlach spoločnosti Austrian Airlines na idylické grécke súostrovie Santorini (s odletom z viedenského leteckého prístavu).

Spiatočné letenky na Santorini sú k dispozícii za 129 EUR s odletom z Viedne (VIE) dňa 10. augusta (pondelok) a návratom zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 17. augusta 2015 (pondelok) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Neveľký poet ďalších termínov nájdete za príplatok v relatívne rozumnej miere (od 20 EUR) v podobnom časovom období (t.j. v priebehu augusta) s dĺžkou pobytu 5, 7 alebo 12 dní.

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 129 EUR (10.08.-17.08.2015)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km juhovýchodne od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a obrovských zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Nesmierne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná hlavne pre Kyklady, Vás doslova ohúri. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte i “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Prekrásne pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka nádherné pláže (rôznych farieb). Impresívnu “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta i skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0