VLetenky

Santorini s Austrian Airlines od 129 EUR

Grécko
Podvečerná mágia idylického mestečka Oia na severe Santorini (foto: karol m/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen za oddychom (i za hľadaním bájnej Atlantídy) sa máte šancu vybrať s charterovými letenkami na palube spoločnosti Austrian Airlines na idylické grécke súostrovie Santorini (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Santorini sú k dispozícii za 129 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska (VIE) dňa 7. augusta a návratom zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 14. augusta 2017 (ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou).

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 129 EUR (07.08.-14.08.2017)

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používalo pomenovanie Kallístē (najkrajší), neskôr pribudol názov Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala mytologická Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Nesmierne príťažlivá Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, typická najmä pre Kyklady, Vás doslova ohúri. Neobíďte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po nesmierne magických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini núka prekrásne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli i najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0