VLetenky

Santorini s Austrian Airlines od 129 EUR

Grécko
Mágia obdivuhodného mestečka Oia na severe Santorini (foto: David Spender/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen za aktívnym oddychom (i za hľadaním mytologickej Atlantídy) sa možno vypraviť v blízkom časovom horizonte s (last minute) ponukou charterových leteniek na palube spoločnosti Austrian Airlines na idylické grécke súostrovie Santorini (s odletom z viedenského leteckého prístavu).

Spiatočné letenky na Santorini sú k dispozícii za 129 EUR s odletom z Viedne (VIE) dňa 27. júla (pondelok) a návratom zo Santorini (Thira) National Airport (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 3. augusta 2015 (pondelok) – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia leteniek:
Viedeň – Santorini za 129 EUR (27.07.-03.08.2015)

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala bájna Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomenutej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Neskutočne príťažlivá Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, typická najmä pre Kyklady, Vás doslova ohúri. Neobíďte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam sa dopravíte aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po nesmierne magických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Kým bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini núka prekrásne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli i najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0