VLetenky

Santorini s Air Berlin od 208 EUR

Santorini
Farebné scenérie hlavného ostrova Santorini (foto: Edward Dalmulder/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen za hľadaním bájnej Atlantídy sa máte príležitosť vypraviť na nádherné stredomorské Santorini na krídlach spoločnosti Niki/Air Berlin z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Bratislavy).

Spiatočné letenky na Santorini kúpite za 208 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu apríla 2015 (s predajom do vyčerpania voľných termínov alebo do aktualizácie tarifu).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (VIE) dňa 23. apríla s návratom zo Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 30. apríla 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Santorini za 208 EUR (23.04.-30.04.2015)
Bratislava – Santorini za 221 EUR (rezervácia v SJ)
Bratislava – Santorini za 6118 CZK (rezervácia v ČJ)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku, položenom na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala bájna Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Neskutočne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná hlavne pre Kyklady, Vás doslova omráči. Neobíďte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam docestujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neuveriteľne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Prekrásne pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini núka nádherné pláže (rôznych farieb). Impresívnu “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0