VLetenky

Santorini s Aegean Airlines od 152 EUR

Santorini
Malebné mestečko Oia na severnom výbežku hlavného ostrova Santorini (foto: Mateus Pabst/Flickr)

Nielen za hľadaním stratenej Atlantídy sa možno vydať (na začiatku sezóny) na prekrásne grécke súostrovie Santorini na palube leteckej spoločnosti Aegean Airlines (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na Santorini sa dajú kúpiť za 152 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky stanovujú cesty v období 20.04.-15.06.2015 a 11.09.-31.10.2015 a predaj do vyčerpania voľných termínov. Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä (s odletmi) od konca apríla do začiatku júna 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 9. mája (sobota) s návratom zo Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 16. mája 2015 (sobota).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Santorini za 152 EUR (09.05.-16.05.2015)
Viedeň – Santorini za 163 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Santorini za 163 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Santorini za 4457 CZK (rezervácia v ČJ)

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km juhovýchodne od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku, situovanom na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala bájna Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Neuveriteľne príťažlivá Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, typická najmä pre Kyklady, Vás doslova omráči. Nevynechajte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam doputujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne magických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Kým bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka čarokrásne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0