VLetenky

Santorini s Aegean Airlines od 143 EUR

Santorini
Malebné Firostefani na západe hlavného ostrova Santorini (foto: Navin75/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Nielen za hľadaním bájnej Atlantídy sa máte možnosť vybrať (aj počas leta) na grandiózne grécke súostrovie Santorini na krídlach leteckej spoločnosti Aegean Airlines (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na Santorini sa dajú kúpiť za 104 GBP (alebo v prepočte cca 143 EUR) s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Tarifné podmienky určujú cesty v období od 30. apríla do 31. októbra 2015 (z toho vyplývajúcu max. dobu pobytu) a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve hlavne (s odletmi) v priebehu mája a júna 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 23. júna s návratom z gréckeho Santorini (JTR) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 30. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Santorini za 104 GBP (23.06.-30.06.2015)
Viedeň – Santorini za 152 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Santorini za 163 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Santorini za 4398 CZK (rezervácia v ČJ)

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku, položenom na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde sa nachádzala stratená Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnych čias obeťou mnohých zdrvujúcich sopečných erupcií a gigantických zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovskej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Mnohí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Nesmierne pôvabná Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás očakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, tradičná najmä pre Kyklady, Vás doslova omráči. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam docestujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neuveriteľne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Prekrásne pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini núka nádherné pláže (rôznych farieb). Impresívnu “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0